Zona Hastalığı Nedir? Ne İyi Gelir? Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında

 

Zona Hastalığı Nedir? Ne İyi Gelir? Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında BilgiZona (herpes zoster) hastalığının kökeninde, suçiçeğine de yol açan aynı virüs vardır. Hastalık sadece kişi suçiçeği geçirdikten sonra ortaya çıkar. Bunun nedeni suçiçeğine karşı yeterince bağışıklık tepkisi geliştirilmemiş olması ya da hastalığın üstünden, yeni bir bulaşmadan koruyamayacak kadar çok zaman geçmiş olmasıdır. Bu yüzden bu hastalık çocuklarda ender görülür ve genellikle on yaşından önce ortaya çıkmaz. Bulaşma yolu aynı olduğundan, tona geçiren yetişkinler çocuğa suçiçeği, suçiçeği geçiren çocuklar da büyüklere zona bulaştırabilir. Zona pek çok kere tekrarlayabilir.

Bu enfeksiyon tek bir ya da birden fazla sinir telini etkiler ve genellikle vücudun tek bir tarafında ortaya çıkar. İltihaplanan sinirlerin etkilediği bölgede cildin üstünde sık aralıklı, şiddetle kaşınan ve akıntılı kabarcıklar oluşur. Bunlar yaklaşık bir hafta içinde kabuk bağlar ve dökülür. Genellikle daha sonra bu bölgede, birkaç ay sürebilen, şiddetli ağrılar (nöraljiler) görülür. Zona döküntünün çıkmasının bir iki gün öncesinden, kabukların dökülmesine kadar bulaşıcıdır. Hastanın vücut ısıst yükselebilir.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Genellikle tek taraflı, belli bir bölgeyle sınırlı, akıntılı kabarcıklar 2) Hastalıktan etkilenen bölgede ağrı 3) Yüksek ateş olabilir

 

Doktora Gitmek Gerekir mi: Zona tedavisini kesinlikle bir doktor yapmalıdır.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Doktorunuz virüsün vücutta çoğalmasını önleyecek ilaçlar verir (asiklovir  çok erken bir aşamada ve yüksek dozda kullanılmalıdır). Ağrılara karşı doktorunuzun verdiği ağrı kesici ve merhemler işe yarar.

Sizin Yapabilecekleriniz: Kabarcıkları su çiçeğinde olduğu gibi serinletici ve kaşıntı giderici sıvı ya da pudralarla tedavi edin.

 

Homeopati: Ağrılara karşı hastalığın başlarında destekleyici olarak, iki ila dört hafta boyunca günde üç kez bir tablet Mezereum D4 verin. Kabarcıklar kuruyunca, buna ek olarak günde üç kez bir tablet Acidum nitricum D4 kullanın. Kaşıntıya karşı ayrıca günde üç kez bir tablet Rhus toxicodendron D3o verebilirsiniz.

Komplikasyonlar: Herpes zoster bazı nadir durumlarda göz sinirlerini de etkiler. Bu durumda hastalık tehlikeli ve son derece acı verici bir hal alır.

 

Yorumlar

Free Porn Video