Yürüyüş Yarışları (Sporu) Nedir? Nasıl Yapılır? Kuralları Hakkında Bilgi

 

Yürüyüş Yarışları (Sporu) Nedir Nasıl Yapılır Kuralları Hakkında BilgiYürüyüş yarışlarının, çoğu insanın sandığı gibi “sıradan” yürümeyle hiçbir alakası yoktur. Yürüyüş yapan atletler, daha çok, sanki kendilerini koşmaktan alıkoyuyorlarmış hissi verirler. Yürüyüş tekniği, hakkından gelinmesi zor, kısa ve hızlı adımlara dayanır. Yarışlar, yürüyüşçünün konsantrasyonunu ve dayanıklılığını ölçen birer sınavdır. Hakemler bulunur. Çoğunlukla, yarışçılar aynı güzergahta birkaç tur yürüdükleri için, hakemlerin yarışçıları birkaç kere gözlemleme şansı vardır.  Dünya çapındaki yürüyüşçüler, 1.6 kilometrelik bir mesafeyi altı dakikanın altında yürüyebilirler. Bu, saatte 16 km’lik bir hıza denk gelir. Büyük şampiyonalarda, erkekler 50 kilometre ve 20 kilometrede, kadınlar yalnızca 20 kilometrede yarışırlar. 18 Yürüyüş Dünya Kupası çift sayılı yıllarda, iki yılda bir yapılır.

Yarışçı Profili

Yürüyüşçülerin çoğu uzun ve zayıftır. Antrenman sırasında, yürüyüş hareketinin gereksinimlerini karşılamak için, sırt, karın ve kalça kaslarını çalıştırırlar. Yürüyüşçülerin ayakları iyi durumda olmalıdır. Dayanıklılık, yürüyüşçüler için esastır.

Yarış Kuralları

Yarış boyunca, bir ayak mutlaka zeminle temas halinde olmalıdır. Kuvvet alınan ayak, tabanının zemine değmesinden vücudun altından ileri doğru gidene kadar düz kalmalı, dizden kırılmamalıdır. Kurallara uygun olmayan tekniklere başvuran atletler cezalandırılır. Her iki ayağın da zemine temas ettiği “kaldırma”, kurallara uygun olmayan tekniklerden biridir, Yetkililer, hataları üç hakemden birine bildirir; bu durumda hakemler, hatayı yapan sporcuya sarı uyarı kartı gösterebilir. Yarışçılar, kuralları ihlal etmeye devam etmeleri durumunda kırmızı kart görürler. Üç kırmızı kart, yarışçının diskalifiye olması demektir.

 

Nizami Yürüyüş

Yürüyüş yarışları, sıradan yürümeden çok daha zorludur. Meraklıları, yürüyüşün koşudan bile daha zor olduğunu iddia ederler: Hareket, daha az verimli olduğu için, vücut üzerinde daha çok baskı yaratır. Yürüyüşçüler, adımlarını uzatmak ve öndeki ayağın topuğu zemine tam yerleşmeden önce arkadan gelen ayağın parmaklar’ üzerinde mümkün olabildiğince yukarı kalkmak için kalçalarını döndürüp yana doğru iterler.

1

 

Yorumlar

Free Porn Video