Yıldız Çiçeği Hakkında Bilgi | Ne Zaman Ekilir? Çeşitleri

 

Yıldız Çiçeği Hakkında Bilgi Ne Zaman Ekilir ÇeşitleriDahlia ya da dalya olarak da bilinir, bileşikgiller (Asteraceae) fa-milyasından yumrumsu köklü, 12-20 kadar otsu bitki türünü içeren cins. Meksika ile Orta Amerika’nın yüksek düzeyli kesimlerinde yabani olarak yetişir. Bu cinsin altı kadar türü bahçecilikte süs çiçeği olarak yetiştirilmektedir. Yabani türlerin çiçek kömeçierinin dilsi ve tüpsü çiçeklerden oluşmasına karşılık, bahçe yıldızçiçeği (D. bipinnata) gibi süs çeşitleri yalnızca kısa dilsi çiçekler taşır. Yıldızçiçeğinin bahçecilikte yetiştirilen 2.000 varyetesi, tek çiftte, gösterişli, fantezi, pomponlu ve şakayik çiçekli yıldızçiçekleri de içinde olmak üzere 13 farklı tipe ayrılır. Yıldızçiçeği çiçekleri beyaz, san, kırmızı ya da mor renkte olabilir. Yıldızçiçeği çoğunlukla bahçe topraklarında iyi yetişir.

Yaz sonunda çiçek açar ve dondan etkileninceye değin bütün sonbahar boyunca dalında kalır. Dalya-Yıldızçiçeklerine bu ad, ilk kez bitkiyi 1789 yılında Avrupa’ya tanıtan İsveçli bitkibilimci Dr. Andreas Dahl’dan esinlenerek verilmiştir. Yıldızçiçeği, hiç değilse gündüzün yarısını bol güneşli geçiren ortamları ve organik madde yönünden zengin, hafif kumlu, suyu iyi akıntılı toprakları sever.

Çiçek açtığı dönemde bolca sulanan bitki tohumlarıyla, gövde çelikleriyle, yumrularıyla veya kökten bölünmesiyle çoğaltılır. Tohumla üretimde, bitkinin tohumlar: ilkbaharda havalar ve toprak ısındığında doğrudan doğruya bahçede bolca gübrelenerek hazırlanmış yerlerine 25-30’ar cm. aralıklarla ekilirler. Tohumların çimlenmesi 7-14 gün içinde gerçekleşir. Ya da şubat-mart aylarında sıcak yastıklara ekilen tohumları çimlenip olgunlaşarak fide haline geldiğinde ve hava ve toprak ısındığında bahçedeki yerlerine şaşırtılırlar.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video