Yakar (Yakan) Top Nedir? Nasıl Oynanır? Kuralları Hakkında Bilgi

 

Yakar (Yakan) Top Nedir Nasıl Oynanır Kuralları Hakkında BilgiYakartop altışarlı iki takım tarafından kızlı, erkekli ya da karışık oynanabilen heyecanlı bir takım sporudur. Amaç topu rakibe fırlatmak ve yere değmeden rakibe değmesini sağlayıp “oyun dışı” kalmasını sağlamaktır. Kendisine top atılan oyuncu ise top yere değmeden açık bir şekilde topu tutmaya çalışır. Bir el herhangi bir takımın oyuncularının tamamı oyun dışında kalana ya da süre bitene kadar devam eder. Bir oyun beş elden oluşur. Uzatma oynamak gerekirse iki takım eşit sayıda oyuncu ile bir dakika daha oyuna devam eder. Uzatma galip belirlenene kadar devam eder. 5 dakika sonunda iki takımın sahadaki oyuncu sayısı eşitse ilk sayıyı yapanın oyunu kazandığı bir dakikalık uzatmalar oynanır. Oyunun ünü Ben Stillerrın oynadığı 2004 yapımı Yakartop adlı filmden sonra epey artmıştır.

Kısaca Kurallar

Oyun hakemin ölü bölgeye üç tane top bırakmasıyla başlar. Sadece üçer oyuncu topları toplamaya koşabilir ve oyunu başlatabilir. Oyuncular rakiplerini omuz hizasının altından vurmaya ve onları oyun dışına atmaya çalışır. Kaçıp’ takımdan bir oyuncu topu yakalayabilirse daha önce oyundan çıkmış bir arkadaşını tekrar oyuna alabilir. Atıcı takım oyuncuları topu fırlatmadan önce kendi aralarında en çok üç kez pas yapabilir, ama toplamda beş saniye içinde top fırlatılmalıdır. Rakibi en çok vuran oyuncu oyunu kazanır.

Takım Oyunu

Yakartop oyuncuları toptan kaçarak ya da zikzak çizerek rakibi yanıltmakta o kadar iyidir ki onları vurmak için takım oyunu şarttır. En bilinen stratejilerden biri tüm atıcı oyuncuların bir kaçıcıya odaklanmaları ve topu ona atmalarıdır.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video