Voleybol Nedir? Nasıl Oynanır? Hakkında Bilgi | Teknikleri Ve Kuralları

 

Voleybol Nedir Nasıl Oynanır Hakkında Bilgi Teknikleri Ve KurallarıEl Dünya çapında 800 milyondan fazla kişi haftada en az bir kez voleybol oynamaktadır. Bu veriye dayanarak sporun dünyanın en popüler sporu olduğu iddia edilmektedir…. Oyunun en popüler olduğu yerler Doğu ve Güney Avrupa ile Asya ve kuzey 1895’te icat edilen voleybol 1964’te olimpik spor haline gelmiştir. Servis atmak için verilen maksimum süre, sekiz saniye içinde servis kullanılmazsa top rakibe geçer. Voleybol altı oyuncudan oluşan iki takımın oynadığı ve yüksek enerji gerektiren bir spordur. Amaç topu bir filenin üzerinden rakip sahaya vurmak ve rakibin topu çıkaramamasını sağlamaktır. Savunma oyuncuları pike yapıp ellerini topun altına sokmaya ve sıçrayıp topu file üzerinden rakip sahaya smaçlamaya hazır takım arkadaşlarına kazandırmaya çalışır. Üst seviye karşılaşmalarda oyuncular ya tamamen erkeklerden ya da tamamen kadınlardan oluşur. Fakat voleybol, bir dinlenme sporu olarak da çok popülerdir ve farklı yaş ve beceriye sahip oyunculardan oluşan karışık takımlarca da oynanır.

Oyuncu Profili

Voleybol soylu bir dinlenme sporu olarak yaratılmıştı, fakat yüz yıl içinde yüksek enerji ve büyük aerobik beceri gerektiren bir spora dönüştü. İdmanlar, hızlı koşular, uzun mesafe koşuları ve sıçrama gibi kalp egzersizlerine odaklanmaktadır. Zıplamak önemlidir.

Rotasyon: Oyuncular genelde her sayıdan sonra saat yönünde yer değişikliğine gider. Böylece hepsi servis kullanır ve bütün pozisyonlarda oynamış olurlar. Fakat bazı takımların “libero” olarak bilinen çakılı savunma oyuncuları vardır. Bu oyuncu her zaman arka alanda durur ve servis kullanamaz.

 

Oyun Alanı

Oyun alanı genelde ahşap veya sentetik malzemeden yapılır, fakat oyun sakatlığa neden olmayacak her türlü yüzeyde oynanabilir. Salon sahaları düz olmalıdır ancak salon dışındaki sahalar su tutmaması için hafif eğimli olabilir. Saha üstündeki çizgiler oyuncunun oyun başında nerede duracağını gösterir: üç savunma oyuncusu arka alanda (bu oyunculara oyunu çizgi arkasında herhangi bir yerden başlatabilecek servisçi de dahildir), üç hücum oyuncusu ise Neye yakın bir şekilde ön alanda durur. Fileyi ayakta tutan direkler sabanın iki yanındaki kenar çizgilerinden bir metre uzaktadır ve bazen oyuncuları korumak için dış yüzeyi koruyucu yastıklarla kaplanır.

Topu Oyunda Tutmak

Top bir kez oyuna girdikten sonra her takımın topu rakip sahaya atmak için üç kez dokunma hakkı vardır. Topu tutmak ya da taşımak yasaktır ancak vücudun herhangi bir yeriyle topa vurulabilir. Ama genelde avuç içi, bilek ya da yumruk tercih edilmektedir. Ralliyi kazanan takım sayıyı alır. Eğer servis atma hakkı kendinde değilse servis atma hakkını kazanır. Karşılaşmalar genelde beş set üzerinden oynanır. İlk dört set yirmi beş sayı üzerinden oynanır. Beşinci set ise on beş sayı üzerinden oynanır. Eğer skor 24-24 ya da 14-14 olursa set iki farkın yakalanacağı noktaya kadar sürer.

Top: Voleybol topları basınca dayanabilecekleri seviyeye kadar şişirilir ve bu da topların biraz “esnemesini” Sağlar. Dolayısıyla elle oynamak rahattır.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video