Vişne Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Yetiştiriciliği Hakkında Bilgi

 

Vişne Faydaları Ve Zararları Nelerdir Yetiştiriciliği Hakkında BilgiGülgiller (Rosaceae) familyasından, kiraza benzeyen meyve ağacı ve bunun besin olarak yararlanılan meyveleri. Anayurdunun Kuzey Anadolu Dağları olduğu düşünülen bitkinin ilk kez Anadolu’da yetiştirilmeye başlandığı, daha sonra Yunanistan’a, İtalya’ya ve Avrupa’nın öbür bölgelerine yayıldığı bilinmektedir. Amerika’ya ise ilk kez sömürgeciler tarafından götürülmüştür. Sayıları ortalama 600’ü bulan vişne çeşitlerine, kirazla melezlenerek Vişnap adı altında yeni bir çeşitte eklenmiştir.Kirazdan daha küçük yapıtı olan vişne 6 metreye kadar boylanabilen, çalımsı görünümlü ve yuvarlak taçlı bir ağaçtır.

Meyveleri genellikle koyu kırmızı renkli, bol sulu ve ekşidir. Vişnede kiraz gibi A ve C vitamini yanında az miktarlarda kalsiyum, fosfor ve karbonhidrat vardır. Tam anlamıyla mineral ve vitamin deposu olan vişnede ayrıca demir, magnezyum ve potasyum ve bol miktarda provitamin A (100 gr’da 1000 ünite) ve silikon bulunur. Siyaha yakın vişne türünün içerdiği besin değeri daha yüksektir ve diş çürümelerine karşı koruyucu etkiye sahiptir. Bedendeki ürik asit düzeyini düşürdüğü için gut hastalarına tavsiye edilir.

Ayrıca meyvesinin sapları idrar söktürücüdür. içerdiği mineraller sayesinde bedenin su dengesini düzenler, kabızlığı giderir ve bedeni güçlendirir. Kurutulmuş saplarından 3 tatlı kaşığı bir bardak kaynar su ile demlenip, 10 dakika bekletilip içilirse vücudu güçlendirici bir tonik elde edilmiş olur. Dünyada en ünlü vişne çeşidi, Kütahya vişnesidir.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video