Uzun Mesafe Koşuları Hakkında Bilgi | Nasıl Koşmalı? Teknik Ve Kuralları

 

Uzun Mesafe Koşuları Hakkında Bilgi Nasıl Koşmalı Teknik Ve KurallarıUzun mesafe yarışları, 5000 ve 10000 metre koşularını, kir koşularını ve maratonları içerir. 5000 ve 10000 metre koşuları ve maraton Olimpik yarışlardır. Koşular stadyum pistlerinde yapılır, maratonlarsa ev sahibi şehrin sokaklarında. Bazı 5000 ve 10000 metre yarışları arazide yapılır; o zaman isimleri, 5 km ve 10 km koşuları olarak anılır.  Erkekler 5000 ve 10000 metre yarışları, 1912’den beri Olimpiyat Oyunları’nda yer almasına rağmen, kadınlar 5000 ve 10000 metre koşuları sırayla 1988 ve 1996 yıllarında sahneye çıkmıştır. Maratonun uzunluğu, MÖ 490’da Yunanların Persleri yendiği müjdesini ulaştırmak için Maraton’dan Atina’ya kadar koşan Yunan askerin anısınadır. El Londra, New York, Chicago, Hong Kong ve Honolulu’da koşulan maratonların her birine 30.000’den fazla koşucu katılır.

Atlet Profili

Uzun mesafe koşucuları, daha çok enerji gereksinimi duyan sürat koşucularından daha hafif, daha ince yapılı, daha kaslı ve esnektirler. Dayanıklılık ve direnç, aynen aerobik kuvvet gibi, uzun mesafe koşularında esastır: Oksijenin yorulan kaslara ulaşması için, kalbin bütün vücuda etkili bir şekilde kan pompalaması hayati önem taşır. Uzun mesafe koşularında başarı, yalnızca zirvede bir fiziksel forma değil, zihinsel dayanıklılığa ve taktiksel düşünme yetisine de bağlıdır. Koşu sırasında, yarışçıların fiziksel ve zihinsel sınırları zorlanır. Ne zaman geriden gelip ne zaman ileriye atılacağını bilerek enerjiyi muhafaza edebilecek tempoyu koruyabilmek çok önemlidir.

Oval Pist

5000 ve 10000 metre koşularında, yarışçılar pistin üzerinde hafifçe kavisli bir çizgiden koşmaya başlar; ama kısa sürede, kostuklan toplam mesafeyi asgariye indirmek için, en içteki kulvarda toplanırlar. Pistin çevresindeki bir tur 400 metreye eşittir. Dolayısıyla, 5000 metre koşularında atletler, 200 metre koşup (başlama çizgisi pistin 200’üncü metresindedir) sonrasında 12 turu tamamlamalıdırlar. 10.000 metre yarışlarında, yarışçılar pistin çevresinde 25 tur koşarlar. Bütün yarışlar ayni çizgide biter.

 

Yüksekten Uçanlar

Çoğunlukla “Koşan Kabile” olarak isimlendirilen batı kenya’nın büyük rift vadisi’nde yaşayan kalenjin halkı, uzun mesafe koşularındaki üstün yetenekleriyle tanınıyorlar. Bu alandaki sürekli uluslararası başarıların nedenlerinden biri, yaşadıkları yerin yüksek rakımı olabilir. Yükseklerde daha az oksijenle yaşayan vücut, oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinden daha çok üretir. Deniz seviyesinde yarışıldığında, bu fazladan hücreler, yarışçıya büyük bir avantaj sağlar. Kalp, aynı miktarda oksijeni vücuda yaymak için normal bir insanın kalbi kadar hızlı çarpmak zorunda değildir.

Teçhizat

Arazide bir kır koşusu, şehrin sokaklarında maraton veya pistte uzun mesafe yarışları koşsalar da, atletler aynı fiziksel ve zihinsel meydan okumalarla karşı karşıya kalırlar. Yine de, farklı ortamlarda farklı teçhizata gereksinim duyarlar. Koşu süresi boyunca, vücuttaki su miktarının belli bir seviyenin altına düşmemesi çok önemlidir. Aynı zamanda, ayak olabildiğince rahat tutulmalıdır, çünkü su toplaması ya da başka cilt rahatsızlıkları yarışçıların yarışı bırakmalarına neden olabilir.

Yol Tipi Ayakkabılar: Maratonlar genelde şehirlerin sokaklarında koşulur. Maraton koşucuları, ayakların devamlı yere vuruşunun etkilerini yumuşatmak için tasarlanmış, düz tabanlı ayakkabılar giyer.

 

Arazi Tipi Ayakkabılar:  Kır koşusu yarışçıları, her türlü doğal araziden geçen güzergahlarda koşarlar. Koşucular, çamurlu ve çimenli yerlerde yol tutuşunu kolaylaştırmak için, lastik çivili ayakkabılar giyer. Bu ayakkabıların tabanları, genelde şehir tipi ayakkabılarınınkilerden daha az desteklidir.

Kır Koşuları

Kır koşuları, çimen, çamur ve hatta su da dahil olmak üzere her türlü arazide yapılır. Kir koşuları için belirlenmiş bir mesafe yoktur; kadınların yarışları genellikle 2 ila 8 km arası bir mesafede yapılır, erkek yarışlarıysa 5-15 km arası olabilir. Kır koşusu, 1924 yılına kadar Olimpik bir yarıştı; fakat daha sonra, bir yaz yarışı olarak koşulmaya müsait olmadığı düşünülerek Olimpiyatlardan çıkarıldı. Uluslararası Atletizm Federasyonu her sene, bu alandaki en önemli yarış olarak kabul edilen Dünya Kır Koşusu Şampiyonası’nı düzenliyor.

Takım Yarışları

Kır koşusu yarışları, hem bireysel hem de takım olarak koşulabilme özelliğiyle, diğer koşu yarışlarından ayrılır. Genellikle, bir takımdaki ilk beş koşucunun dereceleri, bitirme sırasını bekler.

Tempoyu Ayarlamak

Uzun mesafe koşulanndaki en önemli taktiklerden biri, tempoyu ayarlama yeteneğidir. Çoğunlukla, ayarlanmış hız saptayıcı bir atletin (tavşan) arkasından koşan yarışçılar, tempolarını titizlikle ayarlamalıdır. Enerjiden tasarruf edebilmek için görece yavaş koşarlarsa, kısa sürede yeterli hıza ulaşarak öndeki koşuculara yetişemeyebilirler. Yine de, görece hızla koşup belki erken bir liderlik elde ederlerse, liderliklerini sürdüremeyebilir, enerjilerini bitiş çizgisine kadar koruyamayabilirler. En yetenekli koşucular, rakiplerini taktiksel hatalar yapmaya zorlar.

Maraton

Maratonlar, 42.195 km uzunluğundaki yollarda koşulur. Olimpiyat Oyunlarında, koşu stadyumda biter. Erkekler maratonu, geleneksel olarak atletizm takvimindeki son yarıştır ve bazen kapanış töreninin içinde yer alır. Maraton, 1896’da Atina’da düzenlenmiş ilk modern Olimpiyatlarda koşullu ve güzergâh yalnızca 40 km’ydi. Bunu izleyen Olimpiyatlardaki maraton mesafeleri, her şehirdeki güzergâhın uzunluğuna bağlı olarak, birbirinden biraz farklıydı. Bugün geçerli olan maraton mesafesi, 1924’teki oyunlarda belirlenmiştir.

Halk Koşusu

Maratonlar, ayni zamanda, halkın da katıldığı koşulardır. En başarılı atletler, yüzlerce veya binlerce amatör koşucunun yanında yarışırlar. Önemli ve göze çarpan yarışlar, her sene Londra’da, New York’ta, Paris’te, Tokyo’da ve Boston’da yapılır.

 

Yorumlar

Free Porn Video