Uzun Atlama Hakkında Bilgi | Teknikleri Ve Kuralları Nelerdir?

 

Uzun Atlama Hakkında Bilgi  Teknikleri Ve Kuralları NelerdirTek adım atlama olarak da bilinen uzun atlama, kadınlar ve erkekler için en eski atletizm yarışları arasındadır. Teknik olarak zorlayan bu yarışta atletler, aralarından kimin havada daha uzun süre kalıp koşu noktasından en uzağa atlayacağını görmek için yarışırlar. Uzun atlamanın beş ana öğesi vardır: Hız alma, zıplama tahtasından önceki son iki adım, havalanma, havadaki teknik ve yere iniş. Atletizm tarihi boyunca, uzun atlama rekorları nadiren ve uzun aralıklarla kırılmıştır. Bob Beamon’un 1968 Meksika Olimpiyatları’nda elde ettiği uzun atlama rekoru, neredeyse 23 yıl boyunca kırılamadı. Yerçekimi merkezi Yarışın havalanma evresi boyunca, uzun atlamacılar, ağırlıklarını arkaya doğru verirler ki yukarıya doğru bir atılım yapabilsinler. Sonra, iniş yaptıkları zaman, kum havuzuna geri düşmeyi önlemek için ileri doğru eğilirler.

Koşu atleti Koşu atletleri, sporcunun vücudunu sımsıkı sarmak zorunda dağıdır, ama çok bol olmamalıdır. Bol bir atlet, sporcu koşarken rüzgârla şişip sporcuyu yavaşlatabilir. 10 Uzun atlama, atletizm yarışlarına ilk kez 1850’de Oxford Üniversitesi’nin Exeter Koleji’nde düzenlenen yarışmalarda katılmıştı. Uzun atlama, atletizm oyunlarının ana yarışlarından biridir ve her modern Olimpiyat oyununun bir parçasıdır. ip Uzun atlama, eskiden yalnızca erkeklerin yarıştığı bir dalken, 1948’de kadınlar için de bir Olimpiyat sporu haline gelmiştir.

Atlet Profili

Uzun atlamada başarıya giden yollardan biri hızlı koşmadan geçer. Ve bazen bu daldaki en parlak sporcuların meziyetli 100 metre ya da 200 metre sürat koşucuları olması bir tesadüf değildir. Boy uzunluğu, olmazsa olmaz değilse de, uzun atlamacıya avantaj Sağlar; bir atlet ne kadar uzun olursa, o kadar uzak bir mesafeye atlayacaktır. Başarılı erkek uzun atlamacıların çoğunun boyu 1.85 metreden uzundur; kadın sporcular genelde 1.72 metreden uzun olurlar.

 

Kum Havuzu

Cüruf veya sentetik bir malzemeden yapılmış hız alma mesafesinin uzunluğu 40 metreden az olmamalıdır ve genelde 45 metredir. İniş alanı, en az 9 metre uzunluğunda ve 2.75 metre genişliğinde bir kum havuzudur. İkisi arasında 20 cm genişliğinde bir zıplama tahtası bulunur. Hakemler, bu tahtanın önüne macundan, yumuşak topraktan ya da kumdan bir bant çekebilirler. Amaç, atlayıcının ayağının zıplama tahtasını geçip geçmediğini anlamaktır.

Kurallar Ve Deneme Hakları

Bir atlama denemesi yaparken, atletler zıplama tahtasının üzerine basabilir, ama ayakları hiçbir şekilde tahtanın sınır çizgisi denen en uzak kenarını geçmemelidir. Atletler sınır çizgisine bastıkları anda atlayışları geçersiz sayılır. Atlayışın geçerli olup olmadığı hakemin kaldırdığı beyaz bayrak ile anlaşılır; atlarken faul yapılmışsa, hakem kırmızı bayrak kaldırır. Her yarışçının üç deneme hakkı vardır. Fakat sekizden az yarışçı varsa, her atlayıcının altı hakkı olur, Yüksek seviyedeki yarışlarda, atletler iki ön eleme turuna katılırlar; turlardan çıkan ilk sekiz sporcu finalde yarışır. Final turunda en uzun geçerli atlayışı yapan atlet kazanır; iki atletin berabere kalması durumunda, sporcuların en iyi ikinci dereceleri dikkate alınır.

Cennete Beş Adım

Uzun atlamanın beş öğesi çok önemlidir: Hızlanarak yaklaşma, iyi ayarlanmış son iki adım, hızlı havalanma, uzun bir uçuş ve iyi dengelenmiş bir iniş. Atlayıştan önceki hızlanma çok önemli olduğu için, birçok başarılı uzun atlama atletinin üst seviyedeki sürat koşucuları arasından çıkması hiç şaşırtıcı değildir. Belli başlı üç adet uzun atlama tekniği vardır: Adımlama (hitchkick), süzülme (sail) ve salınma (hang). “Doğru” ya da “yanlış” teknik diye bir şey yoktur; atletler bu üç teknik içinden kendilerine en çok uyanı seçerler.

 

Adımlama (Hithkick) Tekniği

Hakkından gelmenin çok zor olduğu bu teknik, seçkin atlayloılarca en sık kullanılan tekniktir. “Havada koşmak” olarak da bilinen adımlama tekniği, gövdeyi dik tutabilmek İçin bacakların ve kolların devamlı denmesine dayanır. Adımlamacılar inişte, önce ayaklarını yere indirir, daha sonra üst gövdelerini öne doğru eğerler ki atlama havuzunda geri giderek mesafe kaybetmesinler.

1

Süzülme (Saıl) Tekniği

Süzülme, en temel uzun atlama tekniğidir. Havada uçmaktayken, gövde kolların dönme hareketiyle hareket etmeye zorlanır. Kollar sırayla aşağıya, geriye, yukarıya ve son olarak ileriye uzatılmalıdır. İnişte, atletler ayaklarını ve kollarını olabildiğince ileride tutabilmek için üst gövdelerini teri doğru iterler.

1

Salınma (Hang) Tekniği

Maksimum mesafeye ulaşmak için, hem kollar hem de bacaklar yukarıya doğru uzatılır. Atlayıcı atlayışın zirvesine ulaşıncaya kadar, kollar ve bacaklar “uzun” tutulur. Bu noktada, atlayıcı ayaklarını öne doğru uzatıp iniş için hazırlanır. Salınma tekniği, bitişte ileriye düşmeyi sağlamak için en elverişli tekniktir, atlayıcının geriye gidip mesafe kaybetmesine mahal vermez.

1

 

Yorumlar

Free Porn Video