Uyuz Nedir? Nasıl Geçer? Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

 

Uyuz Nedir Nasıl Geçer Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında BilgiUyuz (scabies) eski zamanların en sık rastlanan cilt sorunlarından biriydi ve günümüzde de karşımıza çıkabilmektedir. Uyuzun nedeni, cildin dış katmanında ince tüneller açan, yaklaşık 0,4 milimetre boyundaki uyuz böcekleridir. Açtıkları tünellerin içine bakılırsa, böcek tünelin dibinde koyu renkli bir nokta olarak görülebilir. Böcekler bu tünellerin içine yumurtalarını bırakır. Yumurtadan çıkan kurtçuklar cildin yüzeyinde kendilerine bir yer kazar ve burada olgunlaşarak, ciltte tüneller kazmaya devam eder. Cilt dışında kalırlarsa böcekler iki üç gün içinde ölür, ama bedensel temas, böceklenmiş battaniye, yatak takımı, havlu ve kıyafetlerden de kolayca bulaşır. Özellikle el ve ayaklar, koltuk altları ve kalça bölgesinde kızarmış, şiddetli kaşıntılı, nokta ya da çizgi görünümünde iltihaplı bölgeler oluşur ve buraları özellikle geceleri çok kaşınır. Kaşıntı sonucu açılan yaralar bir de bakteri iltihabı kaparsa, bir süper enfeksiyon ortaya çıkabilir.

Sonbahar ot akan uy uzu özel bir uyuz türüdür. Bu soruna sonbahar ot akarının kurtçukları neden olur. Özellikle haziran ile eylül ayları arasında, tahıl yetiştirilen bölgelerde tarlalar biçildikten sonra sık görülür. Çocuk çayırlıklarda, çalıların ve saman yığınlarının arasında oynadıktan sonra, cilt ve kafa derisinin üstünde şiddetli kaşınan, kırmızı leke ve püstüller oluşur ve bunlar kabuk bağlar. Özellikle kafa derisinin üstünde, saçların bulunduğu bölgede kehribar gibi, kalın kabuklar belirir. Sonbahar ot akan uyuzunda da ilgili bölgelerin çok kaşınması sonucu ortaya çıkan yaralar bakteri enfeksiyonlarına yol açabilir.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) El ve ayaklarda, koltuk altlarinda ve kalçalara sıra halinde iltihap 2) Özellikle geceleri yatağın sıcak ortamında şiddetli kaşıntı 3) Sonbahar ot akan uyuzunda kaşıntı ve saçlarda kehribar gibi, kalın kabuklar

 

Doktora Gitmek Gerekir mi: Çocuğunuzun cildinde kaşıntılı bir döküntü olduğunda doktora gitmelisiniz.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Doktor uyuz böceğini öldürecek ilaçlar ve kaşıntı giderici merhemler verecektir. Kaşıntıdan yara haline gelmiş yerlerde
bakteri enfeksiyonu da oluştuysa, antibiyotik içeren merhemler de sürmek gerekebilir.

Sizin Yapabilecekleriniz: Uyuzlu bölgelere iki gün üst üste uyuz böceklerini öldürecek bir ilaç sürün. İlacı üç saat ciltte bekletin, daha sonra su ve sabunla yıkayın. ilacın gözlere ya da mukozaya gelmemesine dikkat edin; çok yakabilir. Benzilbenzoat içeren ilaçları talimatta belirtildiğinden daha uzun süre kullanmayın. Ayrıca içinde krizantem özü (krotamiton) olan bir uyuz ilacı da vardır. Önemli: Ciltteki gözeneklerin iyice açılması için, ilk defa ilacı sürmeden önce çocuğunuz kısa bir banyo yapmalıdır. ilaç sürüldükten sonra, çocuğun çamaşırlarını ve yatak takımlarını değiştirmek gerekir. Kalan uyuz böceklerini öldürmek için, çamaşırları yıkamak ve ütülemek yeterli olur. Bebekler dillerini yalamayı sevdiğinden, zehirlenmelerden korunmak için mümkünse tedavilerini hastanede yaptırın.

 

Evde Hazırlanan İlaçlar: Sonbahar ot akarlarından çocuğunuzu korumak için, cildine birkaç damla limon ya da karanfil yağı veya böcek koyucu sıvı sürün.

Homeopati: Kaşıntıya karşı günde bir kere bir tablet Rhus toxicodendron D3o ya da günde üç kere beş globuli Rumex D4 alınabilir ve uygulamaya kaşıntı geçtikten iki üç gün sonrasına kadar devam edilebilir. Lütfen çocuğunuzun sonbahar ot akarlarını üstüne bulaştırdığı yerde bir daha oynamamasına dikkat edin.

 

Yorumlar

Free Porn Video