Üsküp Uçak Bileti Fiyatları ve Gezi Rotaları

 


Üsküp, Makedonya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle görenleri büyülemeyi başaran şehir, yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapar. Modern ve geleneksel mimariyi birleştiren Üsküp, ihtişamlı yapılarıyla da gezginlerin ilgi odağı olmayı başarır. Üsküp’ün hem doğasını hem de kültürel mirasını yakından görmek isteyen gezginler, Üsküp uçak bileti fırsatlarından mutlaka faydalanmalı! Güncel Üsküp uçak bileti fiyatları hakkında detaylı bilgiye Pegasus’un internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Peki, Üsküp’e ne zaman gidilir? Üsküp’te şehir içi ulaşım nasıldır? Üsküp’te ne yenir? Üsküp’te mutlaka gezilmesi gereken yerler nerelerdir? İşte, Üsküp’e seyahat etmek isteyen gezginler için Üsküp gezi rehberi

Üsküp’e Ne Zaman Gidilir?
Üsküp, subtropikal mevsime sahip bir şehirdir. Burada yazlar sıcak, kışlar ise soğuk geçer. Her mevsimde nemli bir havaya sahip olan Üsküp, ilkbahar ve sonbahar aylarında da oldukça yağış alır. Yağmurdan uzak bir seyahat planı yapan gezginler, Üsküp’ü özellikle yaz mevsiminde ziyaret etmelidir. Üsküp’e seyahat eden gezginler, yaklaşık olarak 3 günde Üsküp gezilerini rahatlıkla tamamlayabilirler. Serin havanın tadını çıkarmak isteyen seyahat tutkunları ise ilkbahar ve sonbahar mevsiminde Üsküp’ü ziyaret edebilirler.

Üsküp’te Şehir İçi Ulaşım
Küçük bir şehir olan Üsküp’te, şehir merkezinden birçok noktaya yürüyerek ulaşım sağlamak mümkündür. Gezginler bisiklet kullanarak da istedikleri yere kolaylıkla ulaşım sağlayabilirler. Şehir içi ulaşımda genellikle otobüsler tercih edilir. Otobüslerin üzerinde Arnavutça ve Makedonca gidilen semtlerin isimleri yazılıdır. Kırmızı ve iki katlı bu otobüslerde yolculuk yapabilmek için gezginlerin “Skopska” adı verilen kartlardan satın almaları gerekir. Diğer otobüsler için biniş kartlarını ise satış noktalarından ya da otobüslerden temin etmek mümkün.

 

Üsküp’te Ne Yenir?
Üsküp, yemek konusunda oldukça çeşitliliğe sahip olan bir şehirdir. Türk ve Avrupa kültürünün sentezlendiği yemekleri, farklı tatlar deneyimlemek isteyenler için oldukça idealdir. Kuzu etinden yapılan güveçler, kıymalı sarma ve dolmalar, patates ve lahana yemekleri, turşu ve çorbalar, kebaplar Üsküp’ün geleneksel yemeklerinden bazılarıdır. Üsküp lezzetlerinin hemen hemen hepsinde soğan, sarımsak ve biber yer alır. Bu yönüyle Türk damak tadıyla benzerlik yakalamak mümkün.

Üsküp’te Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Üsküp’e seyahat eden gezginlerin mutlaka görmesi gereken başlıca adresler…

 

– Matka Kanyonu: Makedonya’nın en önemli açık hava mekânlarından biri olan Matka Kanyonu, Üsküp’ün batısında yer alır. Sakin ve dingin bir ortam arayanlar için Matka Kanyonu oldukça ideal bir lokasyondur. Yaklaşık olarak 500 hektarlık bir alana sahip olan kanyonda manastırlar yer alır. Makedonya’nın en önemli yapay gölü olan Matka Gölü’de buradadır. Turistlerin uğrak yeri olmayı başaran bu mekân görülmeye değerdir.

– Bedesten: Osmanlı yöneticileri tarafından inşa ettirilen Bedesten, 15. yüzyıldan kalma tarihi bir çarşıdır. Türkiye’de de benzerine sıklıkla rastlanan bu çarşı, 1689 yılında hasar görmesi nedeniyle 1900 yılında yeniden inşa edilmiştir. Şehrin en çok ziyaret alan adreslerinden biri olan Bedesten, Makedonya hükümeti tarafından kullanılmaktadır.

– Mustafa Paşa Camii: Osmanlı veziriazamlarından olan Mustafa Paşa tarafından 1492 yılında inşa edilen Mustafa Paşa Camii, tek minareli görkemli bir yapıdır. Uzun yıllar boyunca restorasyon yapılmadan ayakta durmayı başaran bu cami, 1963 yılında meydana gelen deprem sonrasında hasar görmüş ve restore edilerek ibadete açılmıştır. Mustafa Paşa Camii, günümüzde de ibadete açık olup, pek çok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

– Aziz Ohrid Kliment Katedrali: Üsküp’te yer alan Meryem Ana Katedrali’nin bir saldırı sonucu hasar görmesi sebebiyle 1972 yılında tekrar inşa edilen katedral, Aziz Kliment’in 150. yaş dönümünde yeni bir kimlik kazanmıştır. Avrupa sanatının göz kamaştıran detaylarını taşıyan bu katedral, görenleri kendisine hayran bırakmayı başarır. Kubbe ve kemerleriyle oldukça büyüleyici görünen Aziz Ohrid Kliment Katedrali yılın her döneminde birçok ziyaretçinin uğrak yeri olmayı başarır.

– Taşköprü: Klasik Osmanlı eserlerinden biri olan Taşköprü, Üsküp şehir merkezinde Vardar Nehri üzerinde kuruludur. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü olarak da bilinen Taşköprü, Üsküp denildiğinde akla gelen ilk eserlerden biridir. 4 metre uzunluğa, 6 metre genişliğe sahiptir. 18 yılda inşa edilen bu köprünün yapımına 1451 yılında başlanmıştır.

 

Yorumlar

Free Porn Video