Ürogenital Sistem Nedir? Yapısı Ve İşlevi Hakkında Bilgi

 

Ürogenital Sistem Nedir Yapısı Ve İşlevi Hakkında Bilgiİnsan vücudunda iki böbrek vardır. Bunlar omurga kolonunun sağ ve sol yanında, karın boşluğunun arkasında bulunur. Böbrekleri saran yağ dokusu, darbelerden korunmalarını sağlar. Her böbrek, dış tabakasını oluşturan kabukla (korteks) içteki öz (medulla) bölümünden oluşur. Öz (medulla) bölümündeki havuzcuk idrar borusuna bağlanır. Böbrek, kanı metabolizma süreci esnasında oluşan atık maddelerden temizler ve günde bir ila bir buçuk litre idrar üretir. İdrar, idrar boruları üzerinden idrar kesesine (mesane) ulaşır, burada toplanır ve belirli miktarlarda siyekten atılır. Böbreklerin en önemli görevi vücudun su ve tuz dengesini düzenlemektir. İdrar yoluyla su atmasının yanı sıra, vücut cilt yoluyla terlerken ve nefes alıp verirken de su ve çeşitli tuzları kaybeder. Bu yüzden katı gıdaların yanı sıra, her gün yaklaşık bir buçuk litre sıvı (en iyisi su ve çay) içmek gerekir. Bebekler ve küçük çocuklarda kusma ve ishal sorunları olduğunda bu miktar artacaktır.

Aşırı su kaybı, çocuklar için yaşamsal bir tehlikedir. Bebek ve çocuklarda mesane dolu olduğunda, idrar yapma dürtüsü hissedilir. Çocuk büyüdükçe, idrar salımını kontrol eden kasların refleksleri üzerindeki iradi güç gelişir. Önceleri mesane sadece 50 mililitre idrarın basıncına dayanabilir. Çocuk idrarını tuttukça, bu doluluk sınırı miktarı giderek artar. Gençlerde mesane kapasitesi bir litreye varır.

Erkeklik Ve Dişilik Organları: Cinsel organlar idrar yolu organlarıyla yakından bağlantflıdır. Bunlann tümü ürojenital sistemi oluşturur. Dış erkeklik organları cinsellik uzvu (penis) ve torbalardır (skrotum). Torbaların içinde iki adet yumurta (testisler) bulunur. Buradan çıkan sperm kanalı kasık kanalı üzerinden meni keseciğine ulaşır. Meni keseciğinden sonra, sperm kanalı prostat bölgesinde idrar yoluna ulaşır. Dişilik organları bedenin içinde bulunan yumurtalıklar (ovaryum), yumurta kanalları (ovidukt), rahim (uterus, döl yatağı) ve vajinadan oluşur. Dişilik organlarının bedenin dışında bulunan kısımları arasında büyük dudaklar (labia), küçük dudaklar (vulva) ve kızlık zarının (himen) da bulunduğu vajina girişi vardır.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video