Ultra Maraton Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi

 

Ultra Maraton Nedir Nasıl Yapılır Teknikleri Ve Kuralları Hakkında BilgiUltra koşuculuğun pek çok türü vardır. En yaygın yarışmalar, 42 km’lik geleneksel maratondan daha uzun mesafelerin kimi zaman zorlu arazilerde koşulduğu, olağanüstü dayanıklılık başarılandır. Etkinlik, ya 50 km gibi belirlenmiş mesafelerde, ya da 24 saat, üç veya beş gün gibi belirlenmiş zaman aralıklarında yapılan koşularla gerçekleşir. 70,000’in üzerinde kadın ve erkek, 42 km’lik standart maratondan uzun olan ultramaratonlara katılır. Uluslararası Ultra Uzun Mesafe Koşucuları Birliği (IAU) her yıl 50, 100 km ve 24, 43 saatlik çeşitli yarışlar için Dünya Şampiyonaları düzenler. Kuşkusuz, bedensel ve zihinsel olarak dünyanın en zorlayıcı sporlarından biridir.

Atlet Profili

Bedensel ve zihinsel dayanıklılık çok önemlidir. Zorlu arazilerde, arttırılan sürelerle idman yapmak kalbi ve kasları güçlendirir. Ağırlık taşımak da gücü arttırır. Saatler ya da günler boyunca koşmak için gerekli zihinsel dayanıklılığı kazanmak kolay değildir; ancak, onsuz en formdaki bireyler dahi maraton koşuda başarısız olur.

Kuralına Göre Koşmak

Kurallar etkinlikten etkinliğe değişir; ancak yüksek bitkinlik riski göz önüne alındığından her koşucunun, aralarda kendisiyle ilgilenen bir ekibi vardır. Koşucular tamamen kendi güçleriyle ilerlemelidir ve yapay soğutucu havalandırma sistemleri kullanmaları yasaktır; ancak hafif koşu kıyafeti, şapka, güneş gözlüğü kullanmalı ve bolca su taşımalıdır. Bazı yarışlarda, katılımcıların süratlerini ayarlayan refakatçi bir koşucuya izin verilir. Yarışmacıların kat ettikleri yolları denetlemenin mümkün olmadığı arazi koşullarında koşucular, yol boyunca, süre hesaplamalarının yapıldığı noktalara rapor vermek durumundadır.

 

Nerelerde Koşarlar?

Ultramaratonlar atletik pistlerde, yol ayda, toprak pistlerde ve açık arazide koşulur. Bazıları salt dayanıklılık sınamalarıyken, diğerleri farklı zorluklar içerir. California’da, ölüm Vadisinde başlayan 215 km’lik Badwater Ultramaratonu, 2600 m’lik tırmanışla, yakıcı sıcak altında koşulur. Dört çöl serisinin katılımcıları Antarktika’daki son tura katılabilmek için Sahra, Gobi ve Atakama çöllerinde 250 km’lik koşuları tamamlamalıdır.

 

Yorumlar

Free Porn Video