Tüberküloz (Verem) Nedir? Neden Olur? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Tüberküloz (Verem) Nedir Neden Olur Belirtileri Ve TedavisiBulaşıcı bir hastalık olan verem, Almanya’da uzun süredir artık pek görülmüyordu. Ancak, tüberkülozun hâlâ yaygın olduğu uzak ülkelere seyahatlerin artması sonucunda hasta sayısında yeniden belirgin bir artış oldu. (2005 kayıtlarına göre ülkemizde 18 bin 789 yeni hasta var ve Dünya Sağlık Örgütünün verilerinde Türkiye tüberkülozlu hasta sayısıyla dünya sıralamasında 59’uncu sırada) Hastalığa neden olan tüberkel basili ilk bulaşmasında havadan gelen damlacıklar yoluyla vücuda girer ve bu yüzden çoğunlukla akciğerde enfeksiyona yol açar.

Hastalanan akciğer dokusuna ve lenf düğünlerine primer kompleks adı verilir. Vakaların çoğunda primer kompleks kireçlenir ve hastalık durur. Bu primer tüberküloz bulaşıcı değildir ve genellikle fark edilmeden geçer, tek belirtisi ileride tüberküloz testi yapıldığında kişinin pozitif çıkması olur. Bu yüzden on, on ikinci aydan itibaren yapılan tüm koruyucu taramalarda çocuğa bir tüberküloz testinin de yapılması gerekir. Test pozitif çıkarsa, çocuğa üç dört ay boyunca kemoterapi uygulanacaktır. Bu tedavi evde gerçekleştirilebilir. Bu dönem boyunca her ay kontrol muayenelerine gitmek gerekir.

Bebek ve küçük çocuklarla, bağışıklık sistemi zayıf çocuklarda tüberkel basillerinin kan yoluyla yayılması ve diğer organlara yerleşmesi (miliar tüberkülozu) tehlikesi vardır. Bu ağır hastalığın hastanede tedavi edilmesi gerekir. Açık tüberküloz adı verilen bulaşıcı tür ancak ikinci bir enfeksiyondan sonra ortaya çıkar.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video