Triatlon Nedir? Nasıl Oynanır? Teknikleri Kuralları Ve Hakkında Bilgi

 

Triatlon Nedir Nasıl Oynanır Teknikleri Kuralları Ve Hakkında BilgiTriatlon, üç spor dalını tek bir yarışta birleştiren bir dayanıklılık yarışıdır. Yüzme, bisiklet ve koşma dallarında yarışılan triatlon, yüzme yarışının başından koşunun sonuna kadar olan süreyi kapsar ve yarışçılar, geçiş bölgelerinde, ara vermeden bir spor dalından diğerine geçerler. Düzgün geçişler yarışma zamanını düşürdüğü için, triatloncular iki geçiş aşamasına sanki dördüncü bir spor dalıymış gibi yaklaşırlar. Uluslararası triatloncular için standart mesafe, Olimpik triatlondur; ama yarış düzeni kısa sürat yarışlarından uzun mesafe Ironman yarışlarına uzanan bir yelpazede çeşitlilik gösterir. 1978’den beri her yıl yapılan Ironman Hawaii yarışları, triatlon takvimindeki en saygın yarışlardır.

Uluslararası Triatlon Birliği her yıl bir dünya şampiyonaları dizisi organize eder. Triatlon, ilk olarak, 2000’de Sidney’de Olimpiyat Oyunları arasına katılmıştır. Triatlonda hem kadınlar hem erkekler yarışabilir. 8000’den fazla atletin Londra’nın batısındaki Docklands’te yüzdüğü, bisiklet sürdüğü ve koştuğu Londra Triatlonu, dünyanın en büyük yarışıdır. Dünya Triatlon Şirketi, Ironman Dünya Triatlon Şampiyonalannı organize eder. Dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılan Ironman yarışları, atletlere, Hawaii’deki esas yarışa katılma hakkı sunar. Büyük yarış, Hawaii’de düzenlenir.

Atlet Profili

Dayanıklılık, hız, fiziksel ve zihinsel güç, teknik beceri ve bir spor dalından diğerine fazla çaba harcamadan geçebilme yeteneği triatlonun en temel unsurlarıdır. Triatlon antrenmanları, profesyonel bir ironman triatloncu için, genellikle, haftada aşağı yukarı 30 saat sürer. Profesyoneller, en iyi performanslarını çoğunlukla 20’li yaşlarda ve 30’lu yaşlarının başında gösterirler.

 

Yarış Düzeni

Profesyonel triatloncuların Çoğu, Olimpiyat ya da Ironman yarışlarında rekabet ederler, Olimpik yarışlar 1500 metre yüzme, 40 kilometre bisiklet ve 10 kilometre koşudan oluşur. Ironman yarışları, dayanıklılığın nihai sınavının verildiği karşılaşmalardır. Yarışlar, 3.8 kilometrelik bir yüzme yarışıyla başlar, 180 kilometre bisikletle devam eder ve 42.2 kilometrelik tam bir maratonla sonlanır.

Yarışın Kuralları

Triatlon hakemleri, henüz geçiş bölgesindeyken bisiklete binmek gibi küçük hatalara süre cezası verirler. Diskalifiye olma, daha ciddi hatalar sonucunda (örneğin, yarış sırasında dışarıdan yardım almak) meydana gelir.

Geçişler

Düzgün ve verimli geçişler yapabilmek için, yarışçılar geçiş bölgesini yarıştan önce incelerler; koşarken mayolarını değiştirme ve pedallarına sürüş ayakkabıları bağlanmış olan bisikletlere binme alıştırmaları yaparlar.

 

Yüzme: Yüzme yarışları, gölde, nehirde ya da açık denizde yapılır. Yüzücüler, büyük bir küme olarak aynı anda ya da birkaç saniye arayla küçük gruplar halinde yarışa başlar. Sporcu her stilde yüzebilir, ama serbest yüzme en çok tercih edilenidir. Soğuk sularda, dalgıç kıyafeti tarzı bir mayo giyilebilir,

Koşu: Koşu yarışları, yolda veya kırda yapılabilir; güzergâh, görece düz veya dağlık bir arazide, inişli çıkışlı olabilir, Yol üzerine yerleştirilmiş yardım istasyonları, atletlere enerjilerini korumaları için su ve enerji içeceği Sağlar.

Bisiklet: Bisiklet sürme aşaması, geçiş bölgesinde başlayıp aynı bölgede biten bir yol yarışıdır. Olimpik yarışlarda, profesyoneller bir grup olarak ilerleyip yakından takip ettikleri öndeki bisikletçilerin hava akımın’ bir rüzgar kırıcı gibi kullanırlar, Ironman yarışlarında, atletler bisikleti yalnız sürmek zorundadırlar

 

Yorumlar

Free Porn Video