Trafikte Aydınlatmanın Yetersiz Olduğu ve Hava Koşullarının Fark Edilmeyi Güçleştirdiği Durumlarda Alınacak Önlemler

 

Trafikte Aydınlatmanın Yetersiz Olduğu ve Hava Koşullarının Fark Edilmeyi Güçleştirdiği Durumlarda Alınacak ÖnlemlerTrafikte Aydınlatmanın Yetersiz Olduğu Durumlarda Alınacak Önlemler, Trafikte yolu görebilme ve diğer sürücüler tarafından fark edilebilme, güvenli bir şekilde yol alabilmek için oldukça önemlidir. Trafik ortamında aydınlatmanın yetersiz olması ve hava koşullarının olumsuz etkileri sürücülerin görüş mesafelerini olumsuz etkilemekte ve bu nedenle trafik kazaları olmaktadır. Sürücülerin özellikle yeterince aydınlatılmamış iş tünellerde, hava koşullarının görüş mesafesini olumsuz etkilediği sisli, yağmurlu ve karlı havalarda araç ışıklarını yakmaları; trafik güvenliği açısından zorunludur. Bu nedenle sürücüler, araç ışıklarının her zaman sağlam, eksiksiz ve çalışır durumda olmasına dikkat etmelidir. Araçlarda ışıklar, sürücülerin özellikle geceleri çevresini görebilmelerini ve diğer araç sürücüleri tarafından kolay fark edilebilmelerini sağlar.

Sürücüler, ışıklarını karşı şeritten gelen araç sürücülerini ya da önlerinde seyir hâlinde bulunan araç sürücülerini rahatsız edecek şekilde yakmamalıdır. Ayrıca araç sürücüleri, camlarının hem iç hem de dış kısımlarını görüşlerini engelleyecek kar, buz ve buğudan temizlemelidir. Trafik güvenliğinin sağlanmasında yayaların da sorumlulukları vardır. Öncelikle yayaların kara yolunda sürücüler tarafından fark edilmeleri, kazaların önlenmesi açısından çok önemlidir. Trafikte yayaların kara yolunda sürücüler tarafından fark edilmelerini sağlamak için alaca karanlık ve gece karanlığında alması gereken önlemlerin bazıları şunlardır:

  • Üzerinde yansıtıcılı kıyafetler ve aksesuarlar bulundurmak
  • Sürücüler tarafından fark edilmeyi sağlayacak açık renkli kıyafetler veya ışık taşımak
  • Yolun iki tarafında banket olduğu durumlarda gidiş yönüne göre sol banketten yürümek
  • Yolun iki tarafında yaya yolu veya banket olmadığı veya bunların kullanılmadığı durumlarda gidiş yönüne göre taşıt yolunun solundan yürümek.

 

Yorumlar

Free Porn Video