Toplu Taşıma Araçlarında Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

 

Toplu Taşıma Araçlarında Uyulması Gereken Kurallar NelerdirNüfus yoğunluğunun bulunduğu kent merkezlerinde toplu taşıma, birçok problemin ortadan kalkmasını sağlayan bir ulaşım türüdür. Hayatı kolaylaştıran toplu taşıma araçları, her gün milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır. Toplumun ortak yaşam alanı haline gelen toplu taşıma araçlarında herkesin huzur içinde ve rahat yolculuk yapabilmesi için sürücülerin ve yolcuların dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Toplu taşıma araçlarında şoförü ve diğer yolcuları rahatsız etmeyecek yükseklikte sesle konuşulmasına, çevredekilerin kişisel alanına saygı gösterecek şekilde oturulmasına, inilecek durağa yaklaşıldığında inmek için hazır durumda bulunulmasına, yolculuk esnasında kokulu ve kabuklu yiyecek tüketilmemesine, kendini ve diğer yolcuları tehlikeye sokacak davranışlarda bulunulmamasına, sürücüye gereksiz soru sorulmamasına özen gösterilmelidir.

Toplu taşıma araçlarında başkalarının hakkına saygılı davranılması; insanların emniyetli, huzurlu, sakin ve mutlu bir yolculuk yapmasına imkan sağlayacaktır . Toplu taşıma araçlarında sürücüler ise durağa gelmeden aracı durdurmamalı, yolcular araca binerken veya araçtan inerken kontrollerini iyi yapmalı, cep telefonu ile konuşmamalı, yolcularla sohbet etmemeli ve yolculara karşı kibar olmalıdır. Toplu taşıma araçlarını kullanırken kurallara uymayan insanlar, toplu taşıma araçlarına binişi ve bu araçlardan inişi engeller ve taşıtın hareketini geciktirir. Bu nedenle toplu taşıma araçlarını kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bu hususlar şöyle sıralanabilir:

 
  • Araç, durakta veya kaldırımda beklenmeli
  • Araca binerken sıraya girilmeli
  • Kapılara ani ve hızlı hareket edilmemeli
  • Hamile, yaşlı, engelli, gazi ve çocuklu yolculara öncelik tanınmalı
  • Araçtan inmeyecek yolcular, kapı önlerini işgal etmemeli
  • İnecek yolcuların geçişleri ve şoförün kapı görüşü engellenmemeli
  • Araçtan inilecek yere yaklaşıldığında iniş kapısına yönelinmeli
  • Araç durmadan araçtan inilmemeli

Çocuklu, yaşlı, engelli, gazi ve hamile vatandaşların trafikte güvenle yer almaları bütün insanların duyarlılığı ile doğru orantılıdır. Özellikle toplu taşıma araçlarında bu bireylerin rahat yolculuk yapmaları herkesin sorumluluğundadır. Çocuklu, yaşlı, engelli, gazi ve hamile bireylere toplu taşıma araçlarına binerken öncelik sağlanmalı, seyir hâlindeyken oturacak yer verilmelidir. Bu bireyler araçtan inerken ve araca binerken bu kişilerin yüklerine yardımcı olunmalıdır. Yaya kaldırımlarında engelliler için düzenlenen bölümler, araç sürücüleri tarafından işgal edilmemelidir. Bu bireyler karşıdan karşıya geçerken sürücülerin ve yayaların güler yüzlü, yardımsever ve daha duyarlı davranmaları gerekmektedir.

 

Yorumlar

Free Porn Video