Tiroid (Tiroit) Bezi Hastalıkları Nelerdir? Neden Olur? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Tiroid (Tiroit) Bezi Hastalıkları Nelerdir? Neden Olur? Belirtileri Ve TedavisiTiroit bezi hastalıkları tiroit bezinin aşırı çalıştığı ve yeterince çalışmadığı hastalıklar şeklinde ikiye ayrılır. Tiroit bezinin yeterince çalışmaması (hipotiroidi) sonucunda kandaki tiroit hormonlarının seviyesi olması gerekenin altına düşer. Bunun nedeni tiroidin doğuştan yetersiz çalışması ya da beslenmede yeterince iyot olmaması, veya tiroit bezinin iltihaplanmasıdır. Doğuştan gelen tiroit bezi yetersizliğinde hastalık başlarda fark edilemez. Ancak birkaç hafta içinde bebek iyi emmemeye, az hareket etmeye, bitkin bir izlenim bırakmaya başlar, karnı şişer ve kabızlık çeker. Cildi çok kurudur, dili büyür, ağzı bu yüzden açık durur. Doğuştan gelen bu yetersizlik olması gerektiği gibi tedavi edilmezse, tedaviye geç başlanır ya da çocuk hiç tedavi görmezse, zihinsel ve fiziksel gelişiminde çok geri kalır. Bu durum kalıcı hasarlar bırakır.

Doğuştan gelen hipotiroidi yeni doğanlarda en sık görülen metabolizma sorunudur. Hastalığın nedeni anne karnındayken tiroit bezinin hatalı ya da yetersiz gelişmesi ya da kalıtsal etkiler olabilir. Bütün çocuklarda beslenmede iyot eksikliği tiroit bezinin yetersiz işlev göstermesine neden olur. Hastalık sinsice ilerler: Çocuk donuktur, sürekli üşür, kabızlık çeker ve yetersiz gelişir. Tiroit bezi aşırı çalışıyorsa (hipertiroidi) tiroit bezi fazla hormon üretir ve metabolizma süreçleri aşırı hızlanır: Kalp atışı frekansı taşikardi derecesine varacak kadar hızlanır, çocuk iştahı olmasına rağmen kilo verir, huzursuzdur, titrer, terler ve konsantre olamaz. Gözler dikkat çekecek şekilde dışarı fırlar (eksoftalmi).

En Sık Görülen Belirtiler

Bebeklerde tiroit bezinin yetersiz çalışması: 1) Kabızlık 2) Az emme 3) Kuru cilt 4) Büyümüş dil 5) Zihinsel ve fiziksel gerilik 6) Guatr oluşumu

 

Daha büyük çocuklarda tiroit bezinin yetersiz çalışması: 1) Kabızlık 2) Performans düşüşü 3) Sürekli üşüme 4) Guatr oluşumu 5) Küçük kalma

Tiroit bezinin aşırı çalışması: 1) Taşikardi 2) Kilo kaybı 3) Huzursuzluk, terleme 4) Guatr oluşumu 5) Gözlerin dışa fırlaması

Doktora Gitmek Gerekir mi: Çocuğunuzda herhangi bir tiroit sorunu olduğuna dair en ufak bir şüpheniz varsa, hemen doktora başvurun.

 

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Doktor bir kan testiyle tiroit hormonlarının kandaki miktarını belirler. Tiroit hormonları yetersiz üretiliyorsa, eksik olan hormonun yerine konması için yaşam boyu alınması gerekecek haplar verir. Çocuğunuzun zihinsel ve fiziksel gelişimini normal bir şekilde sürdürmesinin tek yolu budur. Tiroit bezi aşırı çalışıyorsa, hormon üretimini dizginleyecek ilaçlar verecektir.

İlaç dozlarının büyüme sırasında değişebilecek gereksinimlere uyarlanabilmesi için, çocuğunuzu düzenli olarak kontrol muayenelerine çağıracaktır. Ülkemizde doğumdan hemen sonra bebeğe tiroit testi (TSH testi) yapılması yasal bir zorunluluk değildir, ama siz bu testin yapılmasını doktorunuzdan talep etmelisiniz.

Sizin Yapabilecekleriniz: Yeni doğan bebeğinize TSH testi yapılmasını mutlaka isteyin, doktorunuza bu testin yapılıp yapılmadığını sorun. Düzenli olarak bebeğinizi kontrol muayenelerine götürün. Mutfağınızda sadece iyotlu tuz kullanın ve yemek listesinde iyot içeren besinlerin, özellikle deniz balıklarının sık sık ve bolca bulunmasına özen gösterin.

Homeopati: Tiroit bezinin yetersiz çalıştığı durumlarda destekleyici tedavi olarak doktorunuzun verdiği ilaçların yanı sıra günde bir tablet Thyreoidinum Dıo işe yarar.

 

Yorumlar

Free Porn Video