Tenis Nedir? Nasıl Oynanır? Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi

 

Tenis Nedir Nasıl Oynanır Teknikleri Ve Kuralları Hakkında BilgiModern çim tenisinin öncüsü olan gerçek tenis iki kişi (tekler) ya da ikişer kişiden oluşan iki takım (çiftler) tarafından salonda oynanan bir raket sporudur. Amaç ortadaki filenin üzerinden topun karşılayan tarafından geri gönderilemeyeceği şekilde atılmasıdır. Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan oyun en fazla ünü 16. ve 17. yüzyıllarda yakalamıştır. Gerçek tenisin elitist bir görüntüsü olmasına rağmen gerçek tenis kortu olan her kulüp, sporu denemek isteyen her üyeyi memnuniyetle karşılamaktadır. Birçok önemli gerçek tenis oyuncusu çim tenisi oyunculuğundan gelmektedir.

Dünyada yaklaşık 50 kort bulunmaktadır, bu nedenle gerçek tenis tüm dünyadaki en özel sporlardan biridir. Profesyoneller yılda bir düzenlenen gerçek tenis Grand Slam etkinliklerinde —Avustralya, Ingiltere, Fransa ve ABD Açık Turnuvaları— ve iki yılda bir düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda yarışır. Modern zamanın en göze çarpan oyuncusu, 1928 ile 1952 arasında sekiz kez dünya şampiyonu unvanını alan Fransız Pierre Etchebaster’in rekorunu 2008’de kıran Avustralyalı Robert Fahey’dir.

Oyuncu Profili

Gerçek teniste servis atışı, kuvvetten ziyade daha çok spine ve konuma dayansa da, bu spor çim tenisi için gerekli olan becerileri gerektirir. Gerçek tenis kortu sert zeminlidir ve birçok atış alçak düşen topları karşılamayı içerdiğinden oyunda en fazla fiziksel güç bacak ve dizlere yüklenir.

 

Kort

Bütün gerçek tenis kortları birbirinden farklıdır, ancak bazı özellikleri ortaktır. Oyun alanı kapalıdır ve dört duvarla çevrilidir. Duvarların üçünde penthouse (teras) denilen eğri çatılar vardır. Servis bölümü ve karşılama bölümü bulunur. Servis atsın’ kullanan oyuncunun solundaki duvarda, hem oyunun izlenmesi hem de topun takip edilmesi için pencereler bulunur. Servis kullanan oyuncunun arkasındaki duvarda da hem izleyiciler hem de karşılayan oyuncunun servisi almak için servis kullanan oyuncunun arkasına atış yaptığı “dedans” için benzer bir pencere vardır. Filenin, karşılayan oyuncu tarafında “tambour” olarak bilinen bir destek ile ızgara bulunur.

 

Yorumlar

Free Porn Video