Tekvando (Taekwondo) Nedir? Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi

 

Tekvando (Taekwondo) Nedir Teknikleri Ve Kuralları Hakkında BilgiTekvando, erkekler ya da kadınlar arasında, sayı almak için çoğunlukla bir dizi seri tekme —sıçrayan ya da uçan tekmeler— ya da yumrukla rakibe vurmayı gerektiren heyecanlı bir spordur. Süreli karşılaşmanın sonunda fazla puana sahip dövüşçü —biri, yere serilip 10’a kadar sayım süresince ayaklanamazsa kazanır. “Tae kwon do” sözü “el ve ayağın yolu” ya da “tekme ve vuruşun yolu” olarak çeşitli biçimlerde tercüme edilir. Tekvando ulusal savaş sanatı olarak varlığını koruduğu Kore’de ortaya çıktı. Dünyanın diğer yerlerinde de bir alıştırma biçimi olarak yaygındır.

Sporcu Profili

Tekvando atletleri hafif, esnek, çevik ve güçlüdür. Yüksek tekmeler başlıca taktik olduğundan, çeviklik ve esneklik önemli özelliklerdir. Rakibin yüzüne atılan tekmeler gövdesine indirilen darbelerden daha çok sayı alır. Hızlı tepkiler iyi bir savunmanın temelidir.

Yarışma Alanı

Karşılaşmalar en azından iki cm kalınlığında bir kauçuk kare minderde yapılır. Yarışma alanı hafif yere eğimli (yaklaşık 30 derece) 50-60 cm yükseltilebilir. Hakemler yarışma alanının dışını çevreleyen bölgeye yerleşirler.

 

Zorunlu Kıyafet

Dövüşçüler minderde yerlerini alırken tam koruyucu kıyafet giyer. Dövüşçüleri ayırdetmek için, biri mavi diğeri kırmızıyla işaretlenmiş başlık, göğüs, el veya ayak korumalarından biri kullanılır. Dökümlü beyaz formanın üzerine sadece göğüs koruması giyilir.

Sayı Yapmak

Rakibe darbe indirerek ya da sınama yarışmalarında vuruşlar iki cm uzaklıkta durdurularak puan kazanılır. Gövdeye el ya da ayakta yapılan bir varoş bir puan, boyna ya da başa atılan bir tekme iki puan, rakibi yere sermek üç puan kazandırır. Dünya Tekvando Federasyonu kurallarına göre, bir dövüşçü 12 puan alırsa ya da yedi puan öne geçerse maçı kazanır. Bir maç nakavtla da kazanılabilir. Kemerin altına, sırta ya da başın arkasına yapılan vuruşlar gibi ihlallerde puan düşülür. Beraberlik durumunda, bir kazandıran vuruş (sudden-death) dövüşü yapılır.

Tekmelemek

Tekvando tekmelere çoğu savaş sanatından çok daha fazla ağırlık verir ve bacakların, yumruklardan daha uzak mesafeden ve daha güçlü darbe-indirebilme üstünlüğünü kullanır. En etkili iki tekme kanca ve yan tekmesidir (aşağıda). 1
Düz Yumruk

Düz yumruk atma—çekme kombinasyonunda, vuruş yapmayan el, avuç yukarı dönük biçimde alçakta tutulur; vuruş yapan el, avuç aşağı dönük biçimde..hızla düz yumruğu atar. 1

 
 

Yorumlar

Free Porn Video