Tazı Köpeği Hakkında Bilgi | Özellikleri Nelerdir?

 

Tazı Köpeği Hakkında Bilgi Özellikleri NelerdirKökeni: Çok eski bir cinstir. Muhtemelen Arap tazısı ve Avrupa’ya Fenikeliler tarafından getirilen Sloughi’den türedi. Yüzyıllar sonra İngiliz köpek yetiştiriciler bu cinsi mükemmel bir avcı, bir sporcunun bütün fiziksel ve moral niteliklerine sahip bir köpek olarak geliştirdiler.

Tanımı: Dayanıklı, simetrik ve güçlü bir köpektir. Erkekler 71-78 cm., dişiler 68.5-71 cm. yüksekliğindedir. Ağırlık: 27-32 kg. arasında değişir. Uzun bir başı ve keskin hatları olan bir yüzü vardır. Kafatası kulaklarının arasında oldukça geniştir. Burnu sivri ve siyah, çeneleri kaslı, dişleri son derece güçlüdür. Boyun: uzun ve elastik. Gözler: siyah, canlı. Kulaklar: küçük, ince, gül biçiminde. Kuyruk: düşük, hafif kıvrık. Ön bacaklar: uzun ve düz. Baldırlar: geniş ve kaslı. Tüyler: kısa, parlak, sert. Renkler: siyah, beyaz, kızıl, mavi, güderi, kaplan ya da benekli veya çok renkli.

Kişiliği: Çok zekidir. Ancak bu zeka gerek efendisine gerekse yabancılara karşı çekingen olduğu için olduğundan az değerlendirilir. Duyarlı, cesur, sadık, aristokrat ve gururlu.

 

Kullanımı: En büyük özelliği hızıdır. Yüzyıllar önce geyik ve yaban domuzu ayında kullanılırdı. Onları yakalar ve yere yıkardı. Evcil hayvanların, özellikle kedilerin ve kazların amansız düşmanıdır. Günümüzde daha çok köpek yarışlarında ve mekanik tavşan kovalama gösterilerinde kullanılır. Bu spor özellikle Anglo-Saxon ülkelerinde popülerdir. Tazılar apartman hayatına uyum sağlayamazlar. Her gün uzun mesafe koşmaları gerekir.

 

Yorumlar

Free Porn Video