Suriye Cephesi Nedenleri, Sonuçları Ve Tarihi Hakkında Bilgi

 

Suriye Cephesi Nedenleri, Sonuçları Ve Tarihi Hakkında BilgiOsmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı sürerken daha önce İngiltere’ye bırakmak zorunda kaldığı Mısır’ı ve Süveyş Kanalı’nı yeniden almak için harekete geçti. Ancak büyük umutlarla açtığı bu cephede başarılı olamadı. Üstelik Sina Yarımadası’m da kaybederek Suriye sınırına kadar çekilmek zorunda kaldı. İşte Mustafa Kemal böyle bir dönemde, 5 Temmuz 1917’de Suriye’deki 7. Ordu Komutanlığına atandı. Mustafa Kemal, Suriye’ye geldikten sonra 7. Ordunun bağlı bulunduğu Yıldırım Orduları Grubunun başındaki Alman Generali Falkenhayn ile anlaşmazlığa düştü.

Falkenhayn, İngilizler üzerine bir karşı taarruza geçilmesini istiyordu. Mustafa Kemal ise İngilizlerin Araplarla iş birliği yaptıklarını ve denizden donanma desteği aldıklarını göz önünde bulundurarak böyle bir hareketin başarılı olamayacağını düşünüyordu. Ona göre bir an önce komutayı yabancılardan almalı ve ordumuzu kuvvetlendirerek elimizde kalan toprakları savunmalıydık. Mustafa Kemal bu yöndeki görüş ve önerilerinin kabul edilmemesi üzerine görevinden istifa ederek İstanbul’a döndü. Ancak Falkenhayn’ın yerine Liman Von Sanders’in atanmasından sonra 7. Ordu Komutanlığı görevini yeniden kabul etti.

Mustafa Kemal, Suriye’ye geldiğinde eskiye göre daha kötü bir durumla karşılaştı. Silah ve sayı bakımından üstün olan İtilaf Kuvvetleri Kudüs’ü almış ve Suriye’ye doğru büyük bir saldırıya geçmişlerdi. Mustafa Kemal bu saldırı karşısında birliklerini Halep’e kadar geri çekti. Burada kuvvetlerini yeniden düzenledi ve Halep’in kuzeyinde düşmanı yenilgiye uğrattı. Böylece İtilaf Kuvvetlerinin taarruzunu, millî sınırlarımız olarak kabul ettiği Anadolu kapılarında durdurmayı başardı. O, bu hareketiyle elde kalan birliklerimizi koruyarak vatanımızın geleceğini de güvence altına almış oldu.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video