Su Çiçeği Nedir? Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Su Çiçeği Nedir Ne İyi Gelir Nasıl Geçer Belirtileri Ve TedavisiSu Çiçeği Nedir,Su çiçeği (varicella) bütün dünyada yaygın olarak görülen, çocuklara da yetişkinlere de geçebilen, son derece bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Virüs doğrudan temasla ya da hava yoluyla bulaşır. Hastalık belirtileri görülmeden iki gün öncesinden başlayan bulaşma riski, tipik döküntülerin çıkmasından ve kabarcıkların kurumasından yedi gün sonra sona erer. Kuluçka süresi 12 ila 21 gündür. Suçiçeğine özgü döküntü, mercimek büyüklüğünde, kırmızı lekelerin belirmesiyle başlar ve bunlar hızla içi su dolu kabarcıklara dönüşür. Döküntü şiddetle kaşınır. Ağız, vajina, saçlı kafa derisi de dahil olmak üzere bütün cilt ve mukoza tabakası etkilenir.

Kabarcıklar patlar ve kabuk bağlar. Dalgalar halinde bir iki hafta boyunca yeni kabarcıklar oluşur ve leke oluşumu, kabarcıklar ve kabuk bağlama aşamaları üçü birden bir arada görülür. Bazı çocukların ateşi 40°C’ye kadar çıkabilir, kimilerindeyse hiç ateş görülmez. Çocuk suçiçeği kabarcıklarını kaşırsa geriye yara izleri kalır. Ayrıca kabarcıklar parmaklardaki kirden dolayı iltihaplanıp cerahatlanabilir. Hastalığı geçirdikten sonra kişi yıllar boyu bağışıklık kazanır. Daha sonra ikinci bir enfeksiyon, zona ortaya çıkabilir.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Bedenin her tarafında çıkan ve sonunda kabuk bağlayan, kırmızı, içi su dolu kabarcıklar 2) Dalgalar halinde gelen cilt döküntüsü 3) Şiddetli kaşınma

 

Doktora Gitmek Gerekir mi: Doktorunuza giderek suçiçeği teşhisini netleştirin. Ayrıca kabarcıklar iltihaplandığında ve cerahat topladığında da doktora gitmeniz gerekir.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Kabarcıkların kaşıntısı çocuğunuza fazlasıyla azap çektiriyorsa, doktor antihistaminik bir ilaç verebilir. Kabarcıklar iltihaplandıysa, doktorunuz bir antibiyotik yazacaktır.

Sizin Yapabilecekleriniz: Kaşıntıya karşı kabarcıklara bitkisel losyon sürmek işe yarar. Eczaneden alabileceğiniz, kaşıntı giderici pudralar da yardımcı olabilir. Çocuğunuzun tırnaklarını kısa kesin ve kabarcıkları kaşımasını önlemeye çalışın. Su çiçeğinde ateşi düşürmek için baldır sargısı yerine ateş düşürücü fitil kullanın, çünkü sargının altında oluşan nemli sıcaklık kabarcıkların oluşması için çok uygun bir ortam yaratır.

 

Hasta bebeğinizin altını daha sık değiştirin; uzun süre ıslak bezlerin içinde kalmasın. Çocuğunuzu soğuk suyla yıkayın, sıcak suyla banyo yaptırmaktan kaçının, kaşıntıyı artırırsınız. Kızlarda papatya özü eklenmiş oturma banyoları vajinal bölgedeki yanma hissine karşı işe yarar.

Komplikasyonlar:

Suçiçeği virüsleri yaşam boyu vücutta kalır. Hamile bir kadın doğumdan kısa süre önce virüs kapar ve bebek suçiçeği hastası olarak dünyaya gelirse, tehlikeli bir durum oluşabilir. Savunma güçleri (lösemi, doğuştan gelen bağışıklık sistemi zayıflığı ya da bedenin savunma tepkisini bastıran ilaçlardan dolayı) zayıf olan çocuklarda suçiçeği ağır geçebilir. Bu çocuklarda hastalığın patlak vermesini önlemek ya da seyrini hafifletmek için, doktor immunglobulin aşısı yapabilir. Suçiçeğine karşı artık bir aşı da geliştirilmiştir.

 

Yorumlar

Free Porn Video