Su Çiçeği Aşısı Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Kadar Korur? Faydaları Nelerdir?

 

Su Çiçeği Aşısı Nedir Nasıl Yapılır Ne Kadar Korur Faydaları NelerdirSuçiçeği aşısı, her çocuğa uygulanması gereken çok önemli bir aşıdır. Suçiçeği aşısından bahsetmek biz çocuk hekimleri için büyük bir mutluluktur, çünkü dünyadaki her çocuk suçiçeği aşısıyla aşılandığında, suçiçeği hastalığı tüm dünyadan silinip atılabilecektir, aynen çocuk felci aşısında ya da çiçek hastalığında olduğu gibi. Biz erişkinler arasında çocukken suçiçeği geçirmeyenimiz hemen hemen hiç yoktur. Suçiçeği hastalığına yol açan varicella zoster virüsü, aynen uçuk virüsü gibi, binlerce yıldır biz insanlarla birlikte yaşamını sürdürür. Sadece insan vücuduna yerleşir, virüsü taşıyan kişiden kolaylıkla etrafa yayılır. Ülkemizde yapılan bir çalışmada 10 yaşındaki çocukların yüzde 90’ının kanında suçiçeğine karşı antikorlar saptanmıştır. 10 yaşına kadar 10 çocuktan 9’u bu virüsü çoktan kapmış olur. Bu kadar yaygındır suçiçeği.

Son derece bulaşıcıdır, eve ya da okula girdiğinde daha önce hastalanmamış herkesi anında pençesine alır. Suçiçeği virüsünün anahtar deliğinden bile geçebileceğine inanılır. Yan odadaki hasta bile bulaştırır suçiçeği virüsünü. Suçiçeği hastalığını henüz geçirmemiş bir çocuğa virüs bulaştığında 2 ila 3 hafta süren bir kuluçka döneminden sonra ateş, baş ağrısı ve halsizlik belirtilerini takip eden, genellikle yüzlerce adede ulaşabilen tipik suçiçeği döküntüsü ortaya çıkar. Kaşıntılı olan ve su toplayan değişik boyutlardaki bu döküntüler hastalığa adını verir.

Bir hafta süreyle ateş, kırgınlık, sürekli kaşıntı hissi, okula-kreşe gitmeyi olanaksız kılan mutlak bir karantina ihtiyacı çocuğu perişan eder. Bazen de sadece döküntü ve kaşıntı olur, ateş ve ağrı görülmez. Bu durumda da hastalığın ebeveyn tarafından alerjik döküntüyle karıştırılması ve böylece suçiçeği hastalığının takibinin doğru yapılamaması söz konusu olabilir. Peki, bu hastalıktan aşıyla kurtulmak varken bunca eziyet niye? Suçiçeği aşısının kullanılmaya başlamasından önce sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 3-4 milyon suçiçeği vakası görülmekte, bu hastalık nedeniyle yaklaşık 10 000 kişi hastaneye yatırılmakta ve yaklaşık 100 kişi hayatını kaybetmekteydi.

 

Ayrıca:

  • Çocuğu perişan eden kaşıntı, döküntülerin ciltte ömür boyu kalıcı iz bırakma ihtimali nedeniyle kaşıma yasağı eşliğinde geçiştirilmeye çalışılır; şiddetle kaşınan ama kaşınması yasaklanan çocuğun hali genellikle içIer acısıdır.
  • Döküntülerin, ciltte zaten yer alan stafilokok mikroplarının fırsat bulup çoğalmasıyla iltihaplanması, çok sık rastlanan bir durumdur.
  • Hastalık seyri sırasında çocuğun kanındaki trombosit sayısı düşebilir.
  • Virüs beyincik dokusunu etkileyerek denge duyusunu bozabilir, biz çocuk hekimleri eskiden suçiçeği geçirdikten sonra yalpalayarak yürüyen pek çok yaka görürdük.
  • Virüsün zatürree, beyin iltihabı, menenjit, böbrekte glomerülo-nefrit gibi ağır hastalıklara kapı açması mümkündür.

12.-15. ay döneminde her çocuk aşılandığında, yüzde 90’ı bu hastalıktan tamamen kurtulur, yüzde 10’u ise hiçbir komplikasyonla karşılaşmadan, çok az döküntüyle hastalığı çok hafif geçirir. Doğal durumun tam tersi yani, aşılanmayan çocukların yüzde 90’1 ise bu virüsü kapar.

Suçiçeği Aşısı İçin Pratik Bilgiler

Suçiçeği aşısı genelde büyük sorunlara yol açmaz. Aşılanan çocukların yüzde 2-3’ünde aşı yerinde kızarıklık, ağrı ve şişlik gibi tepkiler oluşur. Yine aşılanan çocukların yüzde 3 ila 5’inde toplam sayısı 10’u geçmeyen, içi sıvı dolu olmayan, ciltte kırmızılık yapan döküntüler görülür. Yüzde 15 vakada ise 38,5 °C’yi geçmeyen hafif ateş de olabilir. Bu durumda çocuğa uygun dozda parasetamol verilmelidir.

 

Yorumlar

Free Porn Video