Su Altı Sporları Nelerdir? (Hokey-Futbol-Ragbi) Hakkında Bilgiler

 

Su Altı Sporları Nelerdir (Hokey-Futbol-Ragbi) Hakkında BilgilerEn popüler üç sualtı takım oyunu ragbi, futbol ve hokeydir. Karadaki örneklerinden daha az oyuncuyla oynanırlar; neredeyse bütün olay su altında geçtiği için bu sporların çok fazla seyirci çektiğini söylemek zordur, Yine de bu sporların, Avustralya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da gittikçe genişleyen bir kitlesi vardır. Özellikle dalgıçlar, bu sporları bir tür antrenman olarak kullanır. Yüzüş kıyafeti, maske ve şnorkel kullanılır, ağırlık kemeri ve dalgıç kıyafetine izin yoktur. İlk sualtı ragbi Dünya Şampiyonası bu sporun doğduğu yer olan Almanya Mülheim’da 1980 yılında yapıldı. Sualtı hokeyi 1950’lerde ortaya çıkarken; onu 20 yıl sonra ragbi ve futbol izlemiştir. 2006 Sualtı Hokeyi Dünya Şampiyonası’na 17 ülke katılmıştır. İlk Sualtı Ragbi Dünya Şampiyonası 1980’de Almanya’da düzenlenmiştir. Turnuvalar 1959’da kurulan Dünya Sualtı Sporlan Konfederasyonu (CMAS) tarafından düzenlenir.

Sualtı Hokeyi

12 kişilik kadrodan seçilen 6 kişilik iki takımla oynanır. Oyunlar 5 devrelik iki devre ve 3 dakikalık devre arasıyla 33 dakikada oynanır. Oyunun amacı daha fazla gol atmaktır. Goller 3 metreye 25 cm olan kalelere, pakın beyaz veya siyah sopalarla atılması ile sağlanır. Oyuncular sıra ile su altına dalarlar ve eğer eşitlik bozulmazsa maç 5 dakika uzatmaya gider. Eğer beraberlik bozulmazsa ilk gol atan kazanır.

Sualtı Ragbisi

Genellikle oval değil ama yuvarlak bir topla oynanır. 6 kişilik bu oyunda kadınlar ve erkekler beraber oynarlar ve topa sahip olan oyuncuya müdahale serbesttir. Müdahale edilen oyuncu topu bırakmalıdır. Kaleler havuzun iki yanında yer alan 40 cm çapındaki sepetlerdir. Top su yüzeyine çıkarsa faul çalınır.

 

Sualtı Futbolu

5 kişilik takımların oynadığı bu sporda, adında geçtiği gibi ayaklar değil ama eller kullanılır. Amaç kum dolu topu karşı kaleye atmaktır. Top kaleye götürüldükten sonra, bir süre daha golü atan oyuncunun hakimiyetinde kalmalıdır. Oyunlar onar dakikalık iki devrede oynanır ve beraberlik halinde maç uzar.

 

Yorumlar

Free Porn Video