Sörf Nedir? Nasıl Yapılır? Malzemeleri, Teknikleri Ve Kuralları Hakkında

 

Sörf Nedir Nasıl Yapılır Malzemeleri, Teknikleri Ve Kuralları HakkındaHem katılımcılar hem de izleyiciler için heyecan vericidir; sörfün amacı dalgalar üzerinde mümkün olduğunca çok kalmak ve bu sırada jüriyi etkileyecek hareket ve manevralar yapmaktır. En bilinen sörf şekli kısa veya uzun tahta üzerinde dikilmeyi içerir. Farklı şekiller de mümkündür; vücut sörfü, diz üstü durma, yatarak durma, sörf kayağı, uçurtma sörfü ve rüzgar sörfü. En göz alıcı kategori tow-in sörftür. Burada sporcu bir tekne yardımı ile normalde yakalanmayacak kadar büyük dalgaların üzerine çıkarılır. Dünyanın en iyi rüzgarlan büyük oranda batıda eser, bu yüzden en iyi sörf noktaları batı kıyılarındadır: California, Cornwall ve İngiltere. Sörf Profesyonelleri Birliğinin düzenlediği dünya Şampiyonası en iyi noktalarda, Avustralya, Güney Afrika, Hawaii, Tahiti ve Fiji’de yapılır. Tüm seviyedeki yarışmalarda erkekler ve kadınlar için ayrı yarışlar vardır.

Yarışçı Profili

Büyük dalgalar üzerinde yapılan hareketler oldukça tehlikelidir: bu yüzden sörfçüler iyi birer yüzücü olmak zorundadır. Profesyonel sörfçüler harika bir zindeliğe Ve denge duyusuna sahiptir. En iyi dalgalan seçme becerisi biraz yerel bilgiden, biraz da tecrübeden edinilir, Karada yapılan antrenmanlar bacak kaslarını güçlendirmek içindir.

1

 

Kurallar

Sörfçüler iki veya dört kişi suya girer ve 20 dakikalık periyotta defalarca dalgalara binerler. Her organizasyonda kurallar değişse de, beş veya altı kişilik jüri en iyi 2, 3 veya 5 hareketi değerlendirir, Kriterler şunlardır: Dalga seçimi (daha zor daha çok puan), dalgadaki pozisyon (ne kadar zirvede o kadar iyi), dalga üzerinde geçen zaman ve hareketin kalitesi. Dört kişilik yarışmada en iyi iki, bir üst tura kalır.

Dalgaya Binme Prosedürü

Dalgaya yaklaşma için iki temel yöntem vardır: Forehand sporcunun yüzü dönük dalgaya yaklaşması, backhand ise sırtı dönük dalgaya yaklaşmasını tanımlar. Tahtada doğru konumu almak önemlidir ama esas olan sörfçünün dalga üzerinde ne yaptığıdır iki temel sörf tekniği aşağıda açıklanmıştır.

Cut Back

Bu dalga üzerinden aşağı inen ve sonra yeniden yukarıya çıkan bir dönme şeklidir. Sörfçü dalganın en üst noktasına gider ve sonra ağırlığı ayaklarına vererek dalganın altına iner. Ardından yeniden dalga üzerine tırmanır.

 

1

Floater

Bu manevra ile sporcu bir dalganın üzerine çıkar ve daha sonra köpüklerle beraber dalganın daha temiz yüzeyine iner. Buradaki en önemli sorun tahtanın dalga yüzeyine iyi inebilmesidir.

1

Sörf Terimleri

Sörfün çoğunlukla ABD’de üretilmiş, kendine has terimleri vardır, Sporla ilgili karşılaşabileceğiniz bu terimlerden bazılarının açıklamaları şöyledir;

Barrel (Tüp) : En ileri dalga :deneyimi, kınlan dalga ile deniz arasında oluşan boşluktan, adeta dalganın içinden sörfle geçmek.

Cruncher : Neredeyse binmenin imkansız olduğu çok büyük dalga.

Glasshouse (Cam Ev) : Tüpün içinde yer alan boşluk.

Goofy footer : Sağ ayak önde sörfe binmek, sörf normalde sol ayak önde kullanılır.

Hang five : Dalga üzerindeyken bir veya iki ayağı tahtanın önüne doğru getirmek.

Natural footer : sörfü sol ayak önde kullanmak.

Soup : Kırılan bir dalgadan oluşan köpük.

 

Yorumlar

Free Porn Video