Solunum Yolu Tıkanıklığı Nedir? Sebepleri Ve İlk Yardım

 

Solunum Yolu Tıkanıklığı Nedir: Solunum yolunun herhangi bir yabancı cisim ile aniden tıkanmasına solunum yolu tıkanıklığı denir. Genelde yabancı cisimler (yiyecek parçaları, sıvı maddeler, bilye vb.) dil kökü seviyesinde, yutakla soluk yolu arasında tıkanıklığa yol açar. Solunum yolu tam ya da kısmi olarak tıkanabilir.Tıkanıklığın kısmi ya da tam oluşunda kaçan cismin özelliği ve tıkadığı alan rol oynar. Tıkanma durumda akciğerlere kısmen de olsa hava girebiliyorsa öksürük en önemli kurtarıcı reflekslerden biridir.

Solunum Yolu Tıkanıklığının Sebepleri ve Bulgular: Solunum yoluna yabancı bir cisim kaçtığında tam tıkanma olduysa; birey birden bire konuşamaz hale gelir. Soluk alamadığını belirten işaretler yapar. Elini, başparmakla işaret parmağı boynu kavrayacak biçimde çenesinin altına götürebilir. Bu durumda birey bir-iki dakikada bilinci bozularak bayılabilir. Bebek ve çocuklarda kanat çırpma şeklinde panik görülür. Bireyin rengi morarmıştır. Kısmi tıkanmada; birey öksürebilir, nefes alabilir ve konuşabilir.

Solunum Yolu Tıkanıklığında İlk Yardım

Solunum Yolu Tıkanıklığı Nedir Sebepleri Ve İlk YardımKısmi tıkanmalarda birey yabancı cismin çıkarılması için öksürmeye teşvik edilmeli ve bulunduğu pozisyonda bırakılmalıdır. Yabancı cisim görülüyorsa, takma dişler yerinden çıkmış ya da gevşemişse, yerinden çıkarılmalıdır.Yabancı cismi çıkarmada, öksürük etkili olmuyorsa sırta vurma yöntemi uygulanmalıdır. Hava yoluna yabancı cisim kaçan kişinin kürek kemikleri arasına el tabanı ile 5 sert darbe vurulur. Birey ayakta ya da oturuyor ise bir elle göğüs kemiği üzerinden desteklenirken diğer elle sırta darbe vurulur. Daha sonra yabancı cismin ağız içine gelip gelmediğine bakılır, cisim gelmişse elle çıkartılır.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video