Solunum Organları Nelerdir? Görevleri, Yapısı ve İşlevi

 

Solunum Organları Nelerdir Görevleri, Yapısı ve İşleviSolunum organları nefes yolları, akciğer ve solunum kaslarından oluşur. Nefes yolları içeri çekilen havanın temizlenmesi, filtrelenmesi ve ısıtılmasını sağlar. İçimize çektiğimiz oksijen akciğerler üstünden kana karışır. Buna karşılık kandaki karbondioksit akciğere dolar ve nefesle dışarı atılır. Akciğerlerle göğüs kafesi arasında küçük bir aralık vardır. Bu aralıktaki alçak basınç sayesinde akciğerler kendi içine çökmeden, göğüs kafesinde ileri itilebilecek şekilde durur. Solunum kasları göğüs kafesini indirip kaldırır, yani akciğerlerin şişmesini ve nefes verildiğinde yeniden çökmesini Sağlar. Akciğerleri mide boşluğundan ince bir kas tabakası, yani diyafram ayırır. Diyafram nefes alınırken aşağı doğru çekilir (akciğer genişler), nefes verilirken diyafram gevşer ve yukarı doğru kabarır. Beyindeki solunum merkezi bu süreci yönlendirir.

Her Zaman Burundan Nefes Alın: Solunum yolları (burun-boğaz bölgesi ve bronşların çeperleri) havayı nemlendiren mukoza dokusuyla boydan boya kaplıdır. Mukozada bulunan tüycükler toz, virüs ve bakterileri tutar ve dışarı atar. Burun çeperlerinin içinde konka adı verilen, çok sayıda kan damarının beslediği doku kütleleri vardır. Nefesle alman hava buradan geçer ve bu esnada ısıtılır. İşte bu yüzden çocuğunuzun burnundan nefes alması önemlidir, böylece dışarıdan gelen hava temizlenir, nemlendirilir ve ısıtılır. Sinüslerin akıntıları atma yolu olan “havalandırma kanalları” (orta kulaktaki östaki borusu) ve gözlerden gelen gözyaşlarını taşıyan gözyaşı kanalları burun bölgesine açılır. Burun boşluğunun arka çeperi, beyinle yüz arasındaki kemikten duvarı oluşturur. Bu kemik levhadan (ethmoid kemik) geçen ve beyinden gelen koku sinirleri burnun çeperine ulaşır.

Burun-boğaz bölgesinde ayrıca geniz bademciği (burun polipleri, adenoidler) ve bademcikler (tonsiller) gibi birçok lenf dokusu bulunur. Ağzının ardına kadar açtığı zaman, yumuşak damağın iki kemeri arasında kalan çukurda bulunan bademcikleri görebilirsiniz. Bademcikler çocuklarda çok büyük olur ve ortadan birleşebilir. Timüs bezi ve poliplerle beraber bademcikler de vücudun savunma mekanizmasında önemli rol oynar. Bu bezler bağışıklık hücrelerinin üretildiği sistemin bir parçasıdır. Bu nedenle, küçük çocuklarda sadece “fazla büyüdükleri” için alınmaları yanlış olur.

 

Hastalık yapıcılarla sürekli temas halinde oldukları için büyürler, ama bu da bağışıklık sistemini güçlendirir. Yıllar içinde çocuk enfeksiyonlara karşı yeterince antikor üretmiş olur. O zaman da polipler, geniz bademciği ve bademcik kendiliğinden küçülür. Hava burun-boğaz bölgesinden geçtikten sonra, nefes borularmdan (trakea) akarak, akciğerdeki bronşlara ve bunların en küçük uçları olan bronşiollere kadar girer ve en sonunda akciğerdeki hava torbacıldarına (alveol) ulaşır. Bu torbacıldarın çeperlerinde minicik kılcal damarlar (kapilerlar) vardır. Bu kılcal damarlar akciğerdeki oksijeni kana alır ve kandaki karbondioksidi akciğere verir.

 

Yorumlar

Free Porn Video