Soğuk Algınlığı Nedir? Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Soğuk Algınlığı Nedir Ne İyi Gelir Nasıl Geçer Belirtileri Ve TedavisiSıradan soğuk algınlığı rinovirüslerle üst solunum yollarının iltihaplanmasından kaynaklanır. Bebek yaşta ilk enfeksiyonla karşılaşıldığında, enfeksiyon genellikle bronşları ve akciğer dokusunu da sarar. Hastalık sadece ilk birkaç gün bulaşıcıdır. Hastalık belirtileri genel bir kırıklık hissi, nezle ve/veya öksürük, şişmiş gözler, burun ve boğaz mukozasında, belki kulaklarda da şişme olarak sıralanabilir. Rinovirüslerle ilk kez karşılaşan bebeklerde solunum yolu mukozası da iltihaplanabilir trakeobronşit). Düşük ya da yüksek ateş çıkabilir. Bir soğuk algınlığı yedi ila on gün sürer ve birkaç ay için, hastalığa neden olan rinovirüs kolonisine karşı bağışıklık Sağlar.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Kırıklık 2) Nezle 3) Öksürük 4)  Şişmiş mukoza 5)  Ateş

Doktora Gitmek Gerekir mi: Soğuk algınlığı beş ila altı günden fazla sürüyorsa ve çocuğun ateşi ikinci günün sonunda inmediyse, doktorunuza danışmalısınız. Bebeklerde hemen doktora görünmek gerekir.

 

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Doktorunuz çocuğu muayene ederek, örneğin burnundan sürüntü alarak, virüslerin yanı sıra bakterilerin de hastalıktan sorumlu olup olmadığını kontrol eder. Böyle bir durumda antibiyotik gerekebilir.

Sizin Yapabilecekleriniz: Virüslerin neden olduğu soğuk algınlıklarına karşı belli bir tedavi yoktur. Hastanın şikayetleri mukozadaki şişkinlikleri indirebilecek ilaçlar, gerekiyorsa öksürük kesiciler ya da ateşe karşı fitillerle hafifletilir. Çocuğunuza her gün bir bardak taze sıkılmış portakal suyu içirin; böylece yeterince C vitamini alır. Ama ona ballı sıcak süt vermeyin, bu balgam oluşumunu destekleyecektir. Çocuğunuzun ateşi yoksa, onu olabildiğince temiz havaya çıkarın. Dikkat: Yatak odasının sıcaklığı ı5°’yi geçmesin.

Evde Hazırlanan İlaçlar: Şeker eriyiğinden yapılma burun damlası ve buhar banyosuyla burnu açın. Yatak odasına çamaşır kurutma askısını yerleştirip üstüne ıslak bez asın; bu havayı tazeler.

 

Homeopati: Destekleyici homeopatik ilaçlar belirtilerin türüne göre değişir. Doktorunuz size bu konuda seve seve yardımcı olacaktır.

 

Yorumlar

Free Porn Video