Soğan Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Yetiştiriciliği Ve Tarihçesi

 

Soğan Nedir Faydaları Ve Zararları Nelerdir Yetiştiriciliği Ve TarihçesiFaydalanma Yönleri: Tarih öncesi zamanlarda da insanların soğanı yemeklik ve ilaç olarak kullandığı kaydedilmektedir. Bugün, dünyaca meşhur Türk yemeklerinin çeşit kaynağıdır. Soğan, kuru soğan-baş soğan ve taze-yeşil olarak tüketilmektedir. Kuru soğan çiğ, pişirilerek veya ezilerek suyu çıkarılmış halde ilaç olarak kullanılır. Soğan, sindirimi kolaylaştırıcı, idrar söktürücü, bağırsaklarda dezenfekte edici, uyku verici ve taze bebekli hanımlarda süt artırıcı, kanı kuvvetlendirici, mideyi temizleyici, zihne zindelik-açıklık verici olarak kullanıldığı gibi büyüme çağındaki çocuklar için enerji kaynağı olarak da değerlendirilmektedir.

Müshil ilacı içen kişi soğanı kokladığı zaman kusmayı önler, ilacın kokusunu giderir. Soğandan, dalak ve mide ağrılarında, akciğer hastalıklarında, astım nöbetinde, grip ve soğuk algınlıklarında, damar sertliğinde, böbrekteki taş ve kumların düşürülmesinde, kolerada ve veremde, idrar tutukluğunda, ses kısıklığında, nasırların giderilmesinde, dolamada, nefes borusu iltihabında faydalanılır. Pişirilen lapası çıbanların olgunlaştırılmasında kullanılmaktadır. Baş soğan, vücutta insülin salgılanmasını teşvik ederek kandaki şeker oranının düşürülmesinde faydalanılır. Bu nedenle şeker hastaları, kesinlikle yeşil soğan yememelidir.

Yeşil soğan ise vücutta mevcut bulunan insülini bloke ederek kandaki şeker oranının artmasına sebep olur. Soğan, böbrekten kum ve taş düşürülmesinde, hücre bölünmesi vs. gibi bir çok değişik konularda faydalar sağlamaktadır. İhtiva ettiği kükürtten dolayı kanın temizlenmesini sağlar. Bu bakımdan soğanı fazlaca tüketen insanlar astıma, bronşit ile gribe ve bademcik iltihaplarına karşı mukavim olmaktadır. Etle birlikte yenirse, cinsel gücü artım, mideyi güçlendirir, cilt rengini güzelleştirir, balgamı keser. Kadınlarda aybaşı kanamasını söktürür, idrarı artım, kumu döker. Soğan usaresi, kulak çınlaması ve kulak iltihabını giderir. Suyu, göze masaj yapılırsa göz sulanmasın’ durdurun Boğaz şişkinliğini indirir, iştah açar. Pişirilerek yenen soğan, şişmanlık yapar. Çiğken zor hazmedilir, pişince bağırsakları çalıştırır. Soğan tohumu; ciltteki beyaz benekleri giderir, saçkıran hastalığının çevresi, soğan suyu ile ovulunca fayda verir. Tuzla birlikte siğilleri söker, koklanması müshilden kaynaklanan kusma ile bulantıyı önler ve ilacın kokusunu giderir.

 

Ezmesi, bal ile birlikte gözün beyazına sürüldüğünde göze inen suya. fayda verir. Pişirilen tohumun besin değeri yükselir. Sarılığa, öksürüğe, göğüs sertliğine faydalıdır. İdrarı artırır, bünyeyi yumuşatır. Halk tababetinde mide-bağırsak hastalıklarında iyileştirici olarak istifade edilir. Soğan, çok güçlü bir fitonsitli bitkidir. Bu bakımdan tababette soğandan, en güçlü bakterisit madde olarak faydalanılır. Yaprakları, vitamince zengin olduğundan iyi bir besin maddesidir. Soğandan “allicep” ve “allilkser” adlı preperat hazırlanır. Bu preperatlar mide-bağırsak hastalıklarında, grip ve boğaz ağrılarında, avitaminoz halinde faydalanılır. Ayrıca, bağırsakların peristaltikasını-dalgavari hareketini güçlendirmede etkilidir.

Taze suyu, grip salgınlarında profilatika-tedavi maksadıyla kullanılır. Doğranıp pişirilen soğanın suyu, sarılık, öksürük, göğüs darlığı, damar sertliği, damar tıkanıklığı, prostat ve varis için aç karnına bir kaç bardak içilir. Sık aralıklarla seyahat edenlerin değişen iklim ve yükseklik şartlarına uyum sağlayabilmeleri için baş soğanı bol-soğanla zenginleştirilmiş salata yemeleri gerekir.

 

Yorumlar

Free Porn Video