Softbol (Softball) Nedir? Nasıl Oynanır? Teknikleri Ve Kuralları Nelerdir?

 

Softbol (Softball) Nedir? Nasıl Oynanır? Teknikleri Ve Kuralları Nelerdir?Softbol dokuzar kişiden oluşan iki takımın sırayla topa vurdukları ve kale noktaları arasındaki sayı koşuları ile sayı yapmaya çalıştıkları bir oyundur. Bir oyun genelde 7 top atma sırasından oluşur ve her takım 7 kez topa vurur ve saha koşusu yapar. Softbolun hardbol olarak da bilinen beyzbol ile çok sayıda benzerliği vardır. Softbol, beyzbol oyuncularının hem sezon dışı zamanlarda hem de kapalı salonlarda oynayabilmeleri için 188O’li yıllarda icat edilmiştir. 18 Sahada kuralların uygulanıp uygulanmadığını denetlemek için bir ya da daha fazla hakem bulunur. El idari yapı Uluslararası Softbol Federasyonu’dur (ISF) ve 120’den fazla üye ülkesi vardır.

Yarışmacı Profili

Takım içindeki oyuncuların becerileri çeşitlilik gösterebilir. Göz-el koordinasyonunda başarılı olanlar iyi vurucu olarak öne çıkarken diğerleri vurucuyu yanıltmak amacıyla topu akıllıca fırlatabilir. Tüm dış saha oyuncuları topun nasıl yakalanacağını, nasıl yerden alınacağını ve vurucuların sayı yapmasını engellemek için nasıl düzgün bir şekilde bir kaleden diğer kaleye fırlatılacağını bilir.

Donanım (Malzemeler)

Vurucunun arkasında duran yakalayıcı yüz maskesi ve boğaz koruması olan bir kask giyer. Saha oyuncuları, baş parmakla işaret parmağı arasında topu daha iyi yakalamayı sağlayan bir ağla kaplı deri eldiven giyerler. Kaleye doğru kayarken bacakların zedelenmesini önlemek amacıyla özel şortlar giyebilirler. Dikişli beyaz veya sarı deri topun çevresi genelde 28 ila 30 cm’dir.

 

Oyun Alanı

Softbol üç kaleden oluşan bir iç alanla vurucunun içinde durduğu ve topa vurmaya çalıştığı bölgeden oluşur. Vurucuların koşu sayısı yapmaları için tüm kaleleri dolaşmaları ve başa gelmeleri gerekir. Dış saha, eldeki yere göre istendiği kadar büyük olabilir. Yavaş-atışlı oyunlar hızlı-atışlı oyunlara göre daha büyük sahalarda oynanabilir çünkü vurucular topu daha uzağa atabilir.

Dışarı Çıkmak

Savunma takımı vurucuların (hücum takımı) üçünü oyun dışına göndermelidir. Bir vurucu pek çok şekilde oyun dışında kalabilir. Eğer üç kez ıskalarsa (topa vuramama) oyun dışı olur (buna strike out denir). Bunun dışında eğer vurduğu top yerde sekmeden rakip oyuncular tarafından yakalanırsa (buna flyout denir).; vurucuya top ya da topu elinde tutan saha oyuncusunun eldiveni tarafından daha vurucu kaleye gelmeden dokunulursa (buna tagged denir); veya topu tutan saha oyuncusu vurucudan önce kale noktasına dokunursa (buna da zorlama out ya da zorlama oyunu denir) oyun dışında kalır.

Softbolun Çeşitleri

Dar saha, geniş saha ve orta genişlikte saha softbolun üç çeşididir. Hızlı-atış oyununda, topu el altından mümkün olduğunca hızlı ve becerikli ve vurması zor bir şekilde atan atıcı ön plana çıkar. Yavaş-atış oyunu ise vurucuyu ön plana çıkarır, kullanılan top daha küçük ve daha yoğundur böylece vurması daha kolay hale gelir. Değişken-atış oyunu ise hızlı-atış oyununun daha yavaş bir versiyonudur.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video