Snowboard Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi

 

Snowboard Nedir Nasıl Yapılır Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi1960’larda ABD’de geliştirilen snowboard sörf, kaykay ve kayak için gerekli becerilerin biraraya gelmiş halidir. Ayaklarının bağlı olduğu geniş, kayak benzeri bir tahta üzerinde yarışan snowboardcular, hızları ve eğimlerdeki cesaretleriyle tanınır.  Dört yarışçının, bir dizi engeli aşarak yamaçtan indiği snowboard yarışları ilk kez 2006 Torino Kış Olimpiyatlarında sunulmuştur. “Büyük Boşluk” atlayışında yarışmacılar, 18 m’lik bir rampadan atladıktan sonra, 30 m boyunca dönerler ve havada taklalar atarlar. “Serbest yarışçıların babası” olarak bilinen Craig Kelly, dört dünya şampiyonluğu ve üç ABD şampiyonluğu kazanmıştı. Ocak 2003’te çığ altında kalarak hayatını kaybetti.

Yarışçı Profili

Cüretkarlığın yanısıra, bir snowboardcu kendine fazlasıyla güvenmeli ve maceraperest olmalıdır. Yarışmacılar için esneklik, çeviklik ve güçlü kaslar vazgeçilmezdir. Kar üstünde yapılan her sporda olduğu gibi denge ve koordinasyon yaşamsal noktalardır, tıpkı hızlı düşünebilme yeteneği gibi. Serbest stil yarışçıları için, performanslarına katacakları açısından sezgi de çok önemlidir.

Ekstrem Snowboard : Neredeyse dikey (45 derece) kayalık, oluk ve ağaçların bulunduğu dağ eğimlerinde yapılan ekstrem snowboard kalbi zayıf olanlara göre değildir. Yarışçılar serbest stil etkinliklerini de kapsayan, birçok doğal engel barındıran 2000 m’lik parkurlarda yarışırlar. Adaylar, zaman ve üslup etkenlerine göre değerlendirilir.

 

Yarım Silindir

“U” şeklinde, eğimli; kavisli duvarları ve düz yüzeyi ile yarım boru, snowboardcular akrobatik hareketlerini sergileyebilsin diye özel olarak inşa edilmiştir.

Nasıl Yapılıyor? Snowboardcular hız kazanmak için “U”nun bir duvarı üzerinden aşağı kayar; bu onlara diğer duvar üzerinde yükselip hareketlerini sergilemek için havaya atlama fırsatı tanır. Rampanın ne kadar ilerisinden başlanırsa, o kadar çok atlayış yapma fırsatı doğar. Yarım silindir kusursuz kenar ve dönüş hâkimiyeti gerektirir. Ayrıca geriye doğru da gidilebilmelidir.

Yarışmalar : Birçok yarım silindir yarışmasında, her biri farklı alanlardan sorumlu beş jüri üyesi bulunur. Puanlar dönüş, takla, teknik meziyet, iniş ve bir yarışçının atladığı yükseklik üzerinden verilir.

 

Teknikler

Yarım silindir bir yarışçı kenarlarda dönmek, (bir kenarda yükselmek diğerinde alçalmak) düz bir dönüş yapmak (buz ya da kar üstünde), atlayış dönüşü (havadayken) gibi değişik teknikler uygular.

Alley Oop : Bu yarım silindir hareketi havadayken yapılan 180 derecelik bir dönüşü içerir. Yarışçı yeterli yüksekliğe ulaşabilmek için hızlı, board da kalkış sırasında düz olmalıdır.

Indy Grab Indy grab hareketini yapmak için epey bir yükselmeye ihtiyaç vardır. Dizler vücuduna doğru çekilip, takip eli boardu kilitler arasından tutmak için kullanılır ve rehberlik eden kol da gerilir.

Ekipman

Botlar ve boardlar temel ekipmanlardır. İki tür snowboard vardır: Serbest stil ve Alp disiplini. Serbest stil board, simetrik ön ve arka kısımlarıyla esnek ve kısadır. Alp disiplini boardlarıysa belirgin ön ve arka yüzleriyle daha uzun, dar ve serttir; botların dışı dayanıklıdır.  Bunun dışında ekipman olarak kilitler de vardır.

 

Yorumlar

Free Porn Video