Sistit Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Sistit Nedir Neden Olur Nasıl Geçer Belirtileri Ve TedavisiSistit, diğer bir adıyla mesane mukoza iltihabı olarak da bilinmektedir.Bu idrar yolları iltihabı hastalıklarının en yaygın olanlarından birisidir.Kadınların % 20-25’i çeşitli şekillerde sistit geçirmektedirler, %10’u ise kronik sistit hastasıdır. Bu rakamlar her sene artmaktadır. Erkekler bu hastalığa daha az yakalanmaktadırlar.Erkeklerin sadece % 0,5’i sistit olmaktadırlar. Çoğunlukla sistite kadınlar yakalanmaktadır ve bu durum kadınların organizmalarının anatomik yapısı ile alakalıdır.Bunun sebebi ise kadınlarda idrar kanalının geniş ve kısa olmasıdır, bu sebeple erkeklere göre kadınların idrar keseleri enfeksiyona daha meyillidir.Enfeksiyon sistitinin nedenidir çoğu zaman da bağırsakta ya da idrar yollarında bulunan mikrop yüzünden meydana gelmektedir.

Sistite neden olan olumsuz faktörler;

Mesane duvarlarında kan dolaşımının bozulmasının faktörleri:
–    Hareketsiz çalışmak,
–    Çok sık ve uzun zamanlar kabızlık yaşamak,
–    Uzun süre dar elbiseler giymek,
–    İç çamaşırı ve çorap giymek
–    Bağışıklık sisteminin çökmesi,
–    İdrarla çıkan maddelerin idrar kesesi duvarlarına tetikleyici etki göstermesi,
–    Kızartma ve yağlı yemeklerin çok sık tüketilmesi,
Sistit’e neden olan etkenler arasında gösterilmektedir.

Hastalığın Belirtileri

Akut sistitte sık olarak idrara gitmek yaygındır, idrar kesesi ve ara bölgesinde keskin ağrılar oluşmaktadır hatta kanama da olabilmektedir. İltihap süreci ne kadar uzun olursa, idrara gitme sinyalleri sıklaşması ve ağrılar keskinleşmesi bir o kadar artar.

 

Hastalığın Tedavisi

Eğer sistitten şüpheleniyorsanız sakın ola ki onu ertelemeye kalkmayın ve tedaviyi geciktirmeyin. Uygun tedavi ya da tedavinin geciktirilmesi kronik süreç haline geçebilir ve sonucunda ömür boyu çekilmek zorunda kalınan bir hastalığa dönüşebilir.

Mutlaka idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisi yapılmalıdır. Sistitin bir diğer nedeni de bağışıklığın düşmesi olduğundan dolayı, bağışıklık sisteminizi toparlayabilmek için vitamin tedavisi ve fizyoterapi kurslarına başvurmanız gerekebilir.

 

Yorumlar

Free Porn Video