Sistik Fibrozis Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

 

Sistik Fibrozis Hastalığı Nedir Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında BilgiSistik fibroz (mukovisidoz) kalıtımsal bir hastalıktır. Bu hastalıkta salgı üreten bezler pankreas, bronşlar ve nefes borusundaki salgı bezleri gibi hatalı çalışır: Salgıladıkları sıvı olması gerektiği gibi ince değil, koyu, yapışkan ve bezlerin salgı çıkışlarını tıkayan bir kıvamdadır. Hastalık genellikle bebekliğin erken dönemlerinde, anne sütünden biberona geçildiğinde fark edilir. Pankreas besinlerin sindirilmesi için gereken belirli enzimleri üretmez ve besinler yetersiz sindirildiği ya da hiç sindirilemediği için çocuk büyük miktarlarda, ağır kokulu, lapamsı dişi çıkarır, iyi büyümez.

Koyu kıvamlı bronşiyal salgı öksürük nöbetlerine neden olur ve bakteriler için iyi bir üreme alanı oluşturur: Bu çocuklar sağlıklı akranlarına göre daha sık bronşit ya da akciğer iltihabı geçirir. Sistik fibroz ter testiyle saptanır: Hasta çocukların terindeki tuz oranı daha yüksektir.

Hastalığın tedavisi yoktur. Ancak sürekli ve tutarlı bir şekilde sürdürülmesi gereken nefes jimnastiği, pankreas enzimlerinin ilaç yoluyla verilmesi, balgam sökücü ilaç ve enfeksiyonlara karşı antibiyotik kullanımı gibi yöntemlerle hastanın yaşam kalitesi iyileştirilebilir. Hasta çocuklar özel sistik fibroz tedavi merkezlerinde ayakta tedavi görebilirse, bu hem aile, hem de çocuk için faydalı olur.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video