Sırıkla Atlama Nedir? Hakkında Bilgi | Teknikleri Ve Kuralları Nelerdir?

 

Sırıkla Atlama Nedir Hakkında Bilgi  Teknikleri Ve Kuralları NelerdirSırık kullanarak atlama ilk olarak, hendek ve bataklık gibi doğal engelleri geçmek için kullanılan pratik bir yöntemdi. El İlk resmi sırıkla atlama yarışı, 1812’de İngiltere’de yapıldı. Sırıkla uzun atlama —sırıkla atlamaya benzeyen, ama atletlerin sırıkla belli bir yükseklik yerine belli bir mesafeyi atladıkları spor dalı— yaygın olarak yapılmasına rağmen, hiçbir zaman üst-sınıf yarışlarda yerleşik bir yarışma dalı haline gelmedi. Erkekler sırıkla atlama, her modern Olimpiyat oyununun bir parçasıdır; kadınların yarıştığı ilk oyun, 2000’de Sidney’de yapıldı. Sırıkla atlama, kadınlar ve erkekler için bir alan yarışıdır. Yarışçılar, ellerinde uzun ve esnek bir sırık taşıyarak koşu pisti boyunca hızlanarak koşarlar. Ellerindeki sırığı koşu pistinin sonundaki sandığa saplayıp sırık üzerinde, iki direğin arasına yerleştirilmiş birkaç metrelik bir gtarlin üzerinden geçecek şekilde yükselirler. Çıtanın yüksekliği her turun sonunda arttırılır. Birbirini izleyen üç başarısız deneme yapan atlet, yarıştan elenir.

Atlet Profili

Başarılı sırıkla atlamacıların çoğu uzun boyludur, ama uzun boy sırıkla atlamanın olmazsa olmazı değildir. Koşu pistinde tempo tutturmak, bacaklarda havalanma için yetecek patlayıcı gücü yaratmak ve uçuş aşamasının zirvesinde omuzların, kolların ve karnın baş aşağı dikey pozisyona yükselmesini sağlayacak gücü bulmasına yardımcı olmak için, atletler hızlanmalıdır. Çıtaya çarpmamak için, atletin bulunduğu noktanın farkında olması şarttır.

Teçhizat Ve Kurulum

Sırıkla atlama yarışları için 40-45 metre uzunluğunda bir hızlanma pisti, bir sırık sandığı, kancaları olan iki direk, bir çita, iniş minderleri ve tabii, elinde çok uzun ve esnek bir sırık olan bir atlet gerekir. Ortamda, yarışı denetleyip gtanin yüksekliğini ayarlayan hakemler de mevcuttur.

 

Sırık Sandıkta: Hızlanma pistinin sonunda, atletin atlayış için kaldıraç görevi görsün diye sırığının bir ucunu sapladığı bir sirk sandığı vardır. Kama biçiminde ve atletin yaklaştığı yöne açık olan bu sandık, 1 metre uzunluğundadır. 20 cm’ye kadar derinleşip 15 cm’ye kadar daralır.

Çıtanın Kuralları

Çıtanın açılış yüksekliği ve artan yükseklik düzeni bir hakem tarafından belirlenir. Sırıkçılar, yarışa başlamak istedikleri yüksekliği kendileri seçer. Atletler, atlama turlarına girerler. İki ya da daha fazla atlet çıtadan başarılı bir şekilde geçerse, çıtanın yüksekliği önceden kararlaştırılmış bir oranda arttırılır; bu yükseklik artışı genelde 5 ya da 15 cm olur. Sırıkçılar, belli bir yüksekliğe atlamayı başaramayıp daha yükseğini denemek için bekleyebilirler. Yarışın sonunda beraberlik olması durumunda, hatalı atlayışlar göz önünde bulundurulur. Eğer iki ya da daha fazla atletin hatalı atlayış sayıları aynıysa, ilk başarılı atlayışı yapanın galip geldiği bir tur yapılır.

Uçmayı Öğrenmek

Sırıkla atlama, kusursuz bir şekilde gerçekleştirilirse, sporcunun 6 metreden yükseğe ulaşabileceği atlayışlar yaratabilecek bir aşamalar dizisine sahiptir (Şimdiye kadar yalnızca 14 erkek sırıkçının bu yüksekliğe ulaşabildiği de unutulmamalıdır.) Sırığı daha yukarıdan tutmak, sallanış aşamasına geçerken daha iyi bir kaldıraç etkisi yaratır. Üzerinde havalanılan bacağı dikey pozisyonda sallamak, uçuş aşamasında enerjinin korunmasını ve sırıkçının çıta üzerinde daha çok yükselmesini sağlar. Yarışçının atlayış sırasında, düşürmediği veya yerinden etmediği sürece, çıtaya temas etmesi önem taşımaz. Sırıkla atlamanın her aşaması, başarılı bir atlayış gerçekleştirmek için çok önemlidir.

 

1

1

 

Yorumlar

Free Porn Video