Sinüzit Nedir? Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Sinüzit Nedir Ne İyi Gelir Nasıl Geçer Belirtileri Ve TedavisiBurun ve göz çevresindeki kemiklerin içerisindeki boşlukların çıkışını sağlayan kanallardaki tıkanıklıklar sebebiyle iltihaplanma sonucunda ortaya çıkan enfeksiyonlara sinüzit denmektedir. Sinüzit akut ve kronik olmak üzere iki çeşitten oluşmaktadır.

Akut sinüzit: Burun tıkanıklığı, yeşil, sarı ya da kanlı burun akıntıları, gözler etrafında oluşan ağrılar, diş ağrıları ile karışan yanak ağrıları, yüzde basınç hissiyatı, öne eğildiğinde çoğalan yüz ya da baş ağrıları, kötü ağız kokuları akut sinüzitin belirtileriarasındadır. Bazen de kuru öksürük, hafif ateş ya da mide rahatsızlığı gibi rahatsızlıklar görülmektedir.

Kronik sinüzit: Belirtilerin süresi üç aydan uzun sürmektedir. Burun akıntıları, geniz akıntıları, burun tıkanıklıkları, koku alamama durumları ve özellikle geceleri artan öksürükler kronik sinüzitin belirtileriarasındadır.

 

Sinüzit Tedavisi

Yüz kemiklerinin içerisinde ve burnun iç yapısını oluşturmuş olan kemiklerdeki hava boşluklarına sinüs denmektedir. Sinüsler burnun her iki bölümde ve 4 ayrı noktada meydana gelmektedir. Burnun düz yan taraflarında bulunan boşlukların en büyük olanıdır. Burnun üst tarafında alın kemiği içerisindeki sinüs frontal sinüs, burnun arka ve üst kısmında bulunan ve orta çizgide tek olan sinüs sfenoid sinüs olarak bilinmektedir. Burnun yan üst taraflarında bir çok küçük boşluktan oluşan kısımlara da etmoid sinüs denmektedir.

Sinüziti oluşturan etkenler nelerdir?

Soğuk kış aylarında, özellikle evlerde kuruyan hava, sinüzit gelişmesine neden olan koşulları ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca hafif nezle, grip varken uçakla yapılan seyahatler, su altına inmek, uzun süre boyunca soğuk havaya maruz kalmak ve alerji durumunun devam etmesi sinüzite sebep olmaktadır ya da mevcut sinüziti daha zor duruma düşürmektedir.

Sinüzitin belirtileri nelerdir?

Bir aydan daha kısa süren sinüzite akut, daha uzun süre devam eden sinüzite ise kronik sinüzit denmektedir. Bilinenin aksine, sinüzitlerin çoğunlukla rastlanan belirtisi baş ağrısı değildir. Hatta baş ağrısı sinüzitte çok nadir görülen bir semptomdur.

 

En çok görülen belirtiler:

– Kötü Ağız kokusu
– Yeşil, sarı renkli ya da kanlı burun akıntıları
– Göz çevresinde ve yanaklarda ağrı
– Başta Baskı hissi
– Kafa Eğildiğinde artan yüz ağrısı
– Burun Tıkanıklığı

 

Yorumlar

Free Porn Video