Sinüzit Nedir? Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Sinüs boşlukları üst kategorisinin içine çene boşlukları, alın boşlukları, temel kemiği boşlukları ve kalbur kemiği hücreleri girer. Sinüs iltihaplanmaları küçük çocuklar ve gençlerde özellikle bir virüs iltihabı sonucu oluşur. Sinüslerin hangi kısmının iltihap kapacağı özellikle çocuğun yaşına bağlıdır. Çene boşlukları ve kalbur kemiği hücreleri iltihabı ana okulu yaşından itibaren görülür, temel kemiği boşlukları iltihabıysa en erken okul yaşında ortaya çıkar. Gerçi alın boşlukları iki yaşından itibaren oluşmaya başlar, ancak en erken onuncu yaştan itibaren sinüzit hastalığından etkilenen bölgeler arasına girer. Virüslerin neden olduğu akut sinüzit, virüs kaynaklı nezleye benzer ve genellikle bir iki hafta sürer.

Sinüzit Nedir Ne İyi Gelir Nasıl Geçer Belirtileri Ve Tedavisi

Bakterilerden kaynaklanan sinüzitdeyse genellikle iyiye gitme eğilimi görülmez; bu yüzden bakterilerin varlığı saptandıysa antibiyotik kullanmak gerekir. Tipik belirtiler burundan sarımsı yeşil, koyu kıvamlı sümük gelmesi ve balgam gırtlak arka çeperinden aşağı aktığından, tahriş öksürüğüdür. Çocuk özellikle akşamları, yattıktan bir iki saat sonra ve sabahları uyanmadan kısa süre önce dakikalarca, bazen kusana kadar öksürür. Pek çok çocuk, özellikle başını öne eğdiği zaman, başının ağrımasından şikayet eder. Akıntı orta kulağa da kaçarsa, ağrılı bir orta kulak iltihabı görülebilir.

 

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Nezle 2) Sarımsı yeşil balgam akıntısı 3) Tahriş öksürüğü 4) Baş ağrısı

Komplikasyonlar: Sinüzit vakasının beraberinde bir kemik zarı iltihabı, ya da kalbur kemiği hücrelerinde iltihap varsa, beyin zarı iltihabını getirmesi riski vardır.

Doktora Gitmek Gerekir mi: Çocuğunuzda sinüzit olduğundan şüpheleniyorsanız, kesinlikle doktora gitmelisiniz.

 

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Teşhis için sonografi ya da röntgen gerekebilir. > Cerahatli, bakteriyel sinüzitlerde doktorunuzun hedefe yönelik, yakaya uygun bir antibiyotik kullanabilmesi için bir sürümü alınarak bakteri türünün belirlenmesi gereklidir.

Sizin Yapabilecekleriniz: Virüslerden kaynaklanan akut sinüzit vakalarında akut nezle tedavisi uygulanır.

Evde Hazırlanan İlaçlar: Sinüzit hastalığında kızılötesi ışın tedavileri faydasını kanıtlamıştır: Günde üç kez, on dakika uygulayın; lambanın yüze mesafesi 3o ila 5o santimetre olmalıdır (yanma tehlikesi!). Tuz çözeltisiyle enhalasyon özellikle yatmadan önce işe yarar.

Havanın nemli olması da önemlidir: Hastanın odasına, üstüne ıslak bezler asılmış bir çamaşır kurutma askısı yerleştirmek bu amaca hizmet eder. Mümkünse, pencereleri gece de açık bırakın. Gündüz çocuğunuzu bolca açık havaya çıkarın.

Homeopati: Destekleyici homeopati ilaçlarını kişiye özel belirtilere göre seçmek gerekir. Homeopati eğitimi almış bir doktora danışın.

Not: Baldır sargısıyla da ateş düşürülebilir: Her alt bacağa ıslak bir bez sarın ve üstünü kuru bir havluyla örtün.

 

Yorumlar

Free Porn Video