Sınav Stresini Yenmenin Yolları Nelerdir?

 

Sınav kaygısı zihinsel belirtiler ve fiziksel belirtiler olarak iki şekilde ele alınabilir. Fiziksel belirtiler, kaygının yarattığı fizyolojik uyarım sonucu bedenden gelen mesajlardır. Bunlar arasında; çarpıntı, ellerde titreme ve terleme, ateş basması, mide bulantısı, baş dönmesi, bayılma vb… belirtiler bulunabilir. Zihinsel belirtilerin arasında ise; düşünceleri kontrol altında tutamama, unutma sorunun, dikkat ve konsantrasyon zorluğu, düşünceleri düzenleyememe gibi sorunlar görülebilir.

Sınav Stresini Yenmenin Yolları Nelerdir?

Sınav kaygısıyla başa çıkmak için; düşünce biçimini düzenlemek, kaygımızın kaynağı olan düşünce biçimlerimizi daha olumlularıyla değiştirmek, zaman planlaması yapmaya çalışmak, düzenli fiziksel egzersiz yapmak, doğru nefes almak, beslenmeye dikkat etmek, uyku saatine özen göstermek, rahatlama tekniklerini öğrenme gibi bazı temel noktalara dikkat etmek gerekir. Ayrıca gerçekçi hedefler oluşturmak ve duyguları ifade etmeyi öğrenmek de önem taşımaktadır.

 

Sınav Kaygısıyla Başa Çıkmanın 8 Püf Noktası

1. İyi hazırlanın

Sınav kaygısıyla başa çıkmanın ilk adımlarından biri sınava yeteri kadar iyi hazırlanmaktır. Son güne bırakmak yalnızca kaygınızı arttıracaktır. Konuları öğrenmek için kendinize yeteri kadar zaman verin. Nasıl çalışmanız gerektiği ile ilgili bir fikriniz yoksa düzenli çalışan arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz, çalışma becerileri ile ilgili taktikler öğrenebilirsiniz, rehber öğretmenlere danışabilirsiniz. Ayrıca, sınav öncesinde ne tip sorular çıkabileceğini, sınavın ne kadar süreceğini öngörmeye çalışmalısınız. Böylece son dakika sürprizleriyle karşılaşmazsınız.

2. İçinizdeki sese dikkat edin

 

Sınav kaygısı yüzünden performansınız düştüğünde olumsuz düşünceleriniz artabilir. Kendi kendinize ne söylediğinize dikkat etmeye çalışın ve bu olumsuz düşüncelerinizi olumlularla değiştirmeye çalışın. Bu negatif düşüncelerinizin ne kadar gerçekçi olduğunu düşünün ve kendinize söyleyebileceğiniz daha iyi şeyler olup olmadığını düşünmeye başlayın. “Daha fazla çalışmalıydım”, “Ben herhalde aptalım” ve “İyi yapmalıyım, her şey gayet açık” gibi düşünceler size faydalı olmaz. Bunlara son verin ve “Bu sınav için hazırlandım”, “başarılı olacak kadar zekiyim” ya da “İyi yapamasam bile bu dünyanın sonu değil” gibi olumlu düşüncelere odaklanın.

3. Başarılı olduğunuzu hayal edin

İyi sporcular yarışta başarılı olduklarını hayal ederler. Siz de aynısını sınav kaygısıyla başa çıkmak için yapabilirsiniz. Ders çalışırken kendinizi sınavda güvenli ve zihniniz açık olarak hayal edin. Başarılı olduğunuzu hayal etmeniz hayatınızda da bunu gerçekleştirmenize yardımcı olur.

4. Gevşeme stratejileri

Derin nefesler almak, kas gevşetmek ve hayal etmek gibi relaksasyon stratejilerini kullanabilirisiniz. Sınava yaklaşırken bu stratejileri kullanmaya başlayın ve sınav sırasında da gerekirse kullanın.

5. Sağlığınıza dikkat edin

Sınavların hayatınızda yoğun olduğu dönemlerde sağlığınızı ihmal edebilirsiniz. Düzenli egzersiz, yeteri kadar uyku ve iyi beslenme yaşamınızda stresi en azda tutabilmek için gereklidir. Sınav sabahı iyi bir kahvaltı yaptığınızdan emin olun ve çay kahve gibi kaygıyı meydana çıkarabilecek besinleri kullanmamaya dikkat edin.

6. Erken gelin

Bir sınava gireceğinizde son anda orada olmamaya çalışın. Sınava zamanında, hatta 10-15 dakika kadar erken gelin. Yetişmek için acele etmeniz kaygınızı arttıracaktır. Eğer sınavın başlamasını beklemek sizi kaygılandırıyorsa yanınızda zihninizi meşgul edecek bir şey getirin (dergi, gibi). Çevrenizde heyecanlı insanlar varsa onlarla fazla sohbet etmemeye çalışın.

7. Sınav süresince konsantre olun

Sınav esnasında odaklanabilmek için elinizden geleni yapmaya çalışın. Eğer kaygılandığınızı hissederseniz, durun ve zihninizi toparlayın. Kaleminizi açın, derin nefes almaya konsantre olun. Zamanınızın tümünü kullanmaya dikkat edin, fakat zaman zaman saatinizi de kontrol edin. Sınava başlamanda önce sınav kâğıdının tümüne hızlı bir şekilde göz atın ve yönergeleri iki kez okuyun. En kolay sorudan başlayın.

8. Biraz kaygı normaldir

Sınavdan önce biraz kaygınızın olması son derece normaldir ve iyidir. Eğer hiç kaygı hissetmiyorsanız elinizden gelenin en iyisini yapabilmeniz için motive olamayabilirsiniz. Yalnızca kaygı kontrol edilemediği zaman sorun teşkil etmektedir.

SINAV SABAHI KAHVALTISI ÇOK ÖNEMLİ

Kahvaltı her öğrenci ve yetişkinin hayatında oldukça önem taşıyan bir öğündür. Yapılan bilimsel çalışmalar göstermektedir ki, sınav sabahı iyi bir kahvaltı ile güne başlayan çocuklar yeterli ve dengeli bir öğün tüketirlerse gerekli besin öğeleri ve enerji aldıkları için sınavda daha başarılı olmaktadırlar.

Stres yüzünden mide bulantısı ve iştahın olmaması çok normaldir, bu yüzden diğer günlere göre daha az yiyecek tüketmek isteyebilirsiniz, miktarlar az tutularak sağlıklı besinlerin tüketimi yapılmalıdır. Çok fazla miktarda ve karışık yağlı besinlerin tüketimi de sabah önerilmemektedir. Yapılan en büyük hata beynin şeker ile çalışmasından dolayı fazla miktarda çikolata ve basit şeker içeren tatlıların tüketimidir. Beyin kandaki şekeri tüketir. Çikolata, tatlılar ya da bisküviler kan şekerini hızlı şekilde yükseltip düşürdüğü için beynin şekere olan ihtiyacını karşılamaz. Tam tersine kanda hipoglisemi ( Kan şekerinin düşmesi) ye sebep olmasından dolayı tüketimi önerilmez, bu yüzden beynin kan şekerini sağlayacak olan şekerler sabah tüketilecek, süt, ekmek, yulaf, meyve gibi besinlerden alınacak şekerlerdir. Bundan dolayı sınav öncesinde ve sınav sırasında basit karbonhidrat içeren tatlıların tüketilmesi yanlıştır.

 

Yorumlar

Free Porn Video