Sıcak (Güneş) Çarpmasında Yapılması Gerekenler? İlk Yardım Ve Belirtileri

 

Vücudun normal ‘sis, 36.5-37 °C’dir. Dış şartların değişmesi halinde bile vücut ısısı sağlıklı bir bireyde normal düzeydedir. Yüksek ısı, vücut faaliyetlerini bozar. Sıcak çarpması, aşırı sıcak ortamda bulunulması ile ortaya çıkar. Güneş, sanayi fırınlar’, yangınlar ve ocaklar sıcak çarpmasına neden olabilir.

Sıcak Çarpmasında Belirti ve Bulgular:

Sıcak çarpmasında bireyin cildi kuru, sıcak, kırmızı ve vücut ısısı 41-42 °C”dir. Ani baş ağrısı, bulantı ve kurma görülebilir. Terleme yoktur ve bayılma hissi ile birlikte çabuk gelişen bilinç kaybı vardır.

Sıcak Çarpmasında İlk Yardım

Sıcak çarpması belirtileri görüldüğünde birey serin bir yere, gölgeye ya da bir odaya alınarak solunum yolu, solunum ve dolaşım kontrol edilir. Birey sırt üstü yatırılarak, bireyin kol ve bacakları yükseltilir, giysileri çıkarılır, üzerine ıslak havlu ya da çarşaflar konup, hava akımından yararlanılarak (vantilatör vb.) serinlemesi sağlanır. Soğuk su banyosu şoka neden olacağından uygulanmamalıdır. Bireyin kusması yoksa ve bilinci açıksa ağızdan sıvı (içinde 1 çay kaşığı karbonat ve 1 çay kaşığı tuz bulunan 1 litre su) verilerek sıvı kaybı önlenir. Vücut ısısını düşürmek için ilaç verilmemelidir. Şok gelişmiş ise şoka yönelik uygulamalar yapılır ve tıbbi yardım istenir.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video