Sepak Takraw (Ayak Voleybolu) Nedir? Nasıl Oynanır? Hakkında Bilgi

 

Sepak Takraw (Ayak Voleybolu) Nedir Nasıl Oynanır Hakkında BilgiBazıları tarafından “ayak voleybolu” olarak bilinen sepak takraw üçer kişilik iki takım tarafından oynanan ve el dışında vücudun bütün kısımlarının kullanıldığı —özellikle ayak, diz, omuz ve kafa— bir file oyunudur. Top rakip sahada yere değdiği takdirde sayı kazanılır. Oyun futbolla jimnastiğin nefes kesici bir karşımıdır. Sepak takraw dünya çapında popülerliği artan ve izleyici çeken bir spordur. Sepak takraw en çok Tayland ve Malezya’da popülerdir ve ilk olarak 15. yüzyılda oynanmıştır. Oyunun ilk zamanlarında adam ve çocuklardan oluşan takımlar topun yerde sekmesine izin vermeden birbirleriyle paslaşıyorlardı, oyun bugünün hacky sack oyununa benziyordu. El Oyun ilk kez 1829’da resmen düzenlenmiştir ancak resmi adı 1965’te konmuştur. Sepak Malezya dilinde “vuruş” anlamına gelirken takraw da Tayland dilinde “yumak top” anlamına gelmektedir.

Turnuva Oyunu

Oyun servis dairesindeki oyuncunun servisi ile başlar. Bu sırada diğer arkadaşları kenarlardaki yarım dairelerde bekler. Rakip oyunculardan birinin bir ayağı servis sırasında kendi servis dairesinin içinde olmalıdır ancak diğerleri istedikleri yerde durabilir. Yarım dairedeki oyuncu topu servis kullanacak oyuncuya fırlatır ve servisçi de topu filo üstünden rakip sahaya yollar. Voleyboldaki gibi her takım topa en fazla üç kez vurabilir, üç vuruş sonunda topu rakip sahaya göndermelidir. Karşılaşmalar 15 sayı üzerinden oynanan üç set üzerinden oynanır. Skor 14-14 olursa fark iki sayıya çıkana kadar set uzay. İki tarafın da Zşer oyuncusu vardır, her oyunda farklı bir üçlü sahaya çıkar.

Oyun Alanı

Oyun badminton sahasının iki katı kadar bir alanda oynanır. İki yarım daire ve bir daire oyuncuların servis atarkenki konumlarını belirler. Ağın tepe noktası erkeklerde 1.54 metre kadınlarda ise 1.45 metre yüksekliğindedir.

 

Donanım

Toplar 20. yüzyılın sonuna kadar el yapımı ve kendine hastı. Günümüzdeyse toplu üretime geçilmiştir.

Sert Bir Yün Yumağı Gibi: Eskiden sert bir küre yaratmak için elle yoğrulan takraw topları günümüzde çok sert plastik ve 40 cm bambu saplarından yapılmaktadır. Yaklaşık 250 gram ağırlığındadır.

Oyuncu Profili

Sepak takraw oyuncuları son derece sağlıklı atletik oyunculardır, akrobatik hareketler ve top kontrol yetenekleri İleri düzeyde olmalıdır. Oyun dışında salonda çalışırlar ama en iyi idman oyun sırasında yapılır.

 

Şık Vuruş

Kafa üstünden yapılan bisiklet vuruşu şık bir vuruştur ve yapabilmek için saatlerce çalışmak gerekir. Bu vuruşta topun hızı saatte 140 kilometreye kadar ulaşır. Oyuncular ayakları üstüne düşebilecek kadar çevik olmalıdır. Diğer popüler vuruşlar arasında arkadan iki ayakta birden yapılan bir vuruş ve dirseği kullanarak topu havalandırmaya yarayan vuruş gelmektedir.

 

Yorumlar

Free Porn Video