Selülit Tedavisi

 

            Selülit, cildin portakal kabuğuna benzer şekil almasına denir. Özellikle dokularda bulunan lenf dolaşımının herhangi bir nedenden yavaşlaması sonucu, hücrelerin arasında lenf sıvılarının birikmesi ile oluşur. Portakal kabuğu görüntüsü oluşmasından cilt altında bulunan ve cilde dik şekilde bağlanan fibröz bantlar sorumlu olur. Bu bantlar kadın ve erkeklerde farklıdır. Bu yüzden selülit oluşması erkeklerde hormonların etkisi ile çok az olur.

 Selülit Nasıl Oluşmaktadır?

            Cildin altında yağ dokularının genişlemesidir. Bu genişleme, mikro sirkülasyonu bozmaktadır. Lenfatik dolaşımı engeller. Bozulmuş olan lenfatik dolaşım ve kan dolaşımının sonucunda hücrelerin arasında olan boşluğa basınç artar. Böylece sıvı ve toksinler sızmaya başlar. Lenfatik dolaşımların bozulması ile beraber dokularda hücreler arasında mesafelerde yağ birikir. Bu birikim diğer bir adıyla ödem hücrelerin fonksiyonlarını bozar. Yağ hücrelerinin büyümesi, akımı iyice bozup yağ hücrelerinin birikimlerini arttırır.

            Cildin altında kalınlığın artması ile fibröz bantlarda herhangi bir genişleme olmadığı için yağ birikimleri zaman zaman cildin dışına çıkıntılar yapmasına sebep olur. Oluşan bu çıkıntılar cilde portakal kabuğu görüntüsü verir. Selülitler yağ birikimlerinin ilavesiyle her geçen gün tedavisi daha zor bir hale gelir. Bu birikim aynı zamanda adele ve eklem fonksiyonlarının azalmasına, sırt ve bel ağrılarının oluşmasına, çabuk yorulmaya, varis ve cilt deformelerine, dokularda sarkmaya, cilt çatlaklarına sebep olarak kişilerin psikolojilerini bozmaya başlamaktadır.

 

 Selülitin Dereceleri Nelerdir?

            Stage 1; Selülitler ilk önce yumuşak dokuya sahiptir. Bu selülitlere soft selülit denir. Ayakta ve yatarken cilt düzgün görünmekte ancak sıkıldığı zaman çukurlar ortaya çıkar. Selülit tedavisi en kolay olan şekildir. Evdeki uygulamalar ile de hafifletilebilir.

            Stage 2; Zamanla selülitler genişleyerek, yer yer sertliklere sebep olur. El ciltte gezdirildiği zaman elin altında nodüller hissedilebilir. Bu selülitlere nodüler selülit denir. Ayağa kalkıldığı zamanda ortaya çıkar. Selülit tedavisi genelde olumlu sonuçlanır. Klinik destek gereklidir.

            Stage 3; Selülitlerin ilerlemesiyle ciltte oluşan nodüler sertlikler daha yaygın ve sert bir hal alır. Bunlara fibröz selülit denir. Yatarken veya ayakta görünür. Selülit tedavisi çok mümkün olmaz veya çok yavaş ilerler.

 

 Selülit Neden Oluşur?

            Hareket yetersizliği, geçirilen ameliyatlar, yanlış beslenme (alkol, kafein, baharatlı yiyecekler vb.), hormonsal sebepler, kalıtımsal nedenler, dolaşım bozuklukları (bacağı çok sık saran kıyafetler, sürekli bacak bacak üstüne atmak vb.), hipotroidi, kronik kabızlık, doğum kontrol hapı kullanılması, karaciğer disfonksiyonları, ruhsal sorunlar, fazla alkol ve sigara tüketimi ve hamilelik selülite sebep olan etkenlerden bazılarıdır. Erken zamanda selülit tedavisi ile sorunlar azaltılabilir.

 Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır?

            Sağlıklı bir diyet, masaj uygulamaları ve spor ile selülit tedavisi yapılabilir. Tedavi yalnızca oluşan cilt altı yağ dokularının azaltılmasını değil aynı zamanda sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılmasını içerir. Selülitlerin oluşmasında altta yatan birden fazla sebep olduğu için selülit ile savaşma sırasında bu yöntemlerin yalnızca bir tanesi kullanılıp sonuç beklemek yanlış olur. Tedavide en etkili sonuçların alınabilmesi için diyet, spor ve vakum radyofrekans kombinlerinin beraber uygulanmaları gerekir.

            Radyofrekans olmadan yapılan kilo verme programları genellikle ciltte olan elastikiyetin azaldığı ilerleyen yaşlarda sarkmalara sebep olur. Her iki seçenekte azalan lokal kan akımlarını uyarıp, hücreler arasında sıvı ve yağ birikmelerini azaltarak, yağ hücrelerinin parçalanmalarını sağlamaktır. Bu yöntemler ile gerekir ise yağ kitlelerinin azaltılması için uygulamanın öncesinde liposuction yöntemi uygulanıp, tedavinin etkinliği arttırılabilir. External terapilerin amacı ise, selülit olan bölgelerde kan akımında olan durgunluğun kaldırılması, dokularda bulunan basıncın azaltılması, yağ hücrelerinin etrafında biriken ve giderek büyümekte olan yağların lenfatik akımlarını arttırıp, uzaklaştırılmasına dayanmaktadır.

            Geniş alanlarda kullanılan ve genellikle selülitli olan bölgelerde tercih edilen geniş başlığı dışında küçük başlığıyla da yüz, boyun ve kol gibi küçük bölgelerde cildin sıkılaşması için kullanılabilir. Yapılan araştırmalarda selülit görüntülerinin %65 oranında azaldığı ve kilo kaybı olmadan bacakların çevresinde incelmelerin meydana geldiği tespit edilmiştir.

 Selülit Tedavisi Nerelerde Uygulanır?

            Selülit tedavisinde uygulama yapılabilen bölgeler bacaklar, basen, üst kol, belin yan tarafı ve karındır. Haftada 2 defa olmak üzere selülitlerin derecelerine göre 8 ila 16 arasında önerilmektedir. Portakal kabuğu görüntüsünün yok edilmesinin yanında bacak ve bel çevrelerinde yağların parçalanmasını sağlayıp, azalmalar meydana getirmektedir.

 

Yorumlar

Free Porn Video