Şaşılık Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Şaşılık Nedir Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir Belirtileri Ve TedavisiŞaşılık sorunu olan bir çocuk, her iki gözünün görüş açısını bir noktada odaklayamaz. Gözlerden biri ya da her ikisi de “alıp başını gider.” Yaşamın ilk üç ayında bu tamamen normaldir. Daha sonra çocukların yaklaşık yüzde dördünde “şehlalık” devam eder. Bunun nedeni genellikle göz kaslarının dengesizliği ya da çocuğun hipermetrop olmasıdır. Şaşı çocuk sadece bir gözünü kullanır ve şaşılık sorunu tedavi edilmezse, diğer gözün görme yetisi kaybedilir. Şaşı çocuk mekânsal bir bakış geliştiremez, çünkü bunun için her iki gözün beyinle ortak çalışması gerekir. Bu nedenle şaşılığın zamanında fark ve tedavi edilmesi şarttır: Altı aylık bir bebekte genellikle gözün bir bantla kapatılması şaşı gözün normale döndürülmesi için yeterlidir, oysa altı yaşında bir çocukta bu tedavi hiçbir işe yaramayacaktır.

En sık görülen belirtiler: 1) Yakın nesnelere bakarken şaşılık

Doktora Gitmek Gerekir mi: Bazı çocuklarda ancak doktorun yaptığı koruyucu muayene esnasında şaşılık sorunu ortaya çıkar. Çocuğunuzda bir şehlalık olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu bir göz doktoruna götürün. Göz doktoru özel muayene yöntemleriyle küçük bir bebekte bile şaşılık sorununu saptayabilir. Lütfen şaşılığın zamanla kendiliğinden geçeceğini düşünmeyin.

 

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Şaşılık sorunu zamanında fark edilirse, gözlerin bantla kapatılmasına dayanan bir tedaviyle, iki gözün de normale dönmesi sağlanır. Bu tedavide gözler dönüşümlü olarak birkaç saatliğine bir bantla örtülür ve daha zayıf olan göz de böylece çalıştırılır. Prizmalı camları ve folyoları olan özel gözlükler de hasta gözün çalıştırılması için kullanılır.

Şaşılık tedavilere rağmen devam ediyorsa, doktor çocuğunuzun okul yaşına geldiğinde ameliyat edilmesini önerecektir (bu yaştan önce ancak istisnai durumlarda müdahale gerçekleştirilir). Bu ameliyatla dengesiz olan kaslar kısaltılır ya da yeri değiştirilir. Hipermetropluktan dolayı her iki gözde de şaşılık varsa, sorun bir gözlükle çözülebilir. Sorun çözülmüyorsa, şaşılık ameliyatı gerekecektir.

Sizin Yapabilecekleriniz: Her çeşit şaşılık belirtisinde doktora gidin. Doktorun şart koştuğu önlemlerin gözü kapatan bant ya da gözlük gerekli olduğuna ve talimatlara uygun olarak takılması gerektiğine çocuğunuzu ikna edin.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video