Sarılık (Hepatit) Nedir? Nasıl Geçer? Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

 

Sarılık (Hepatit) Nedir? Nasıl Geçer? Nedenleri, Belirtileri Ve TedavisiBulaşıcı sarılık çocuklarda genellikle Hepatit A virüsünden kaynaklanan bir karaciğer enfeksiyonudur. Virüs hasta kişinin dışkısı yoluyla çevreye bulaşır ve yeterince temizlenmemiş ya da pişirilmemiş yiyecek ve içeceklerle, bazı durumlarda içme suyuyla yayılır. Güney ülkelerinde ve hijyen şartlarının iyi olmadığı az gelişmiş ülkelerde daha sık görülür. Hepatit B virüsünün neden olduğu hastalık çocuklarda nadiren çıkar. Bu hastalık sadece vücut sıvılarıyla ve enfekte olmuş kanla, örneğin cinsel ilişki yoluyla geçer. Anne gebeyken hepatit B enfeksiyonu kapmışsa, doğumda çocuğa geçebilir.

Sağlıklı insanlar hasta biriyle aynı evde yaşıyorsa, bu hepatit türünden korunmak için aşı olmalıdır. Hepatit hastası çocuklarda grip benzeri belirtiler görülür. Çocuklar bitkin ve yorgundur, ateşleri yükselebilir. Vakaların yüzde sekseninden fazlasında doktor dokunarak karaciğerde büyüme tespit edebilir. Hasta çocukların sadece yarısında cilt ve göz küresi sararır. Nadir durumlarda iltihap kaynaklı değişimler kronik hale gelir. Bu da karaciğer sirozu ve karaciğer kanserine yol açabilir.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Grip benzeri belirtiler 2) Karın ağrısı 3) Cildin ve göz akının sararması

 

Doktorunuzun Yapabilecekleri : Lütfen çocuğunuzda hepatit olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen doktora gidin. Doktor çocuğunuza belki de hastanede olmak üzere yatak istirahati verecek, özel bir beslenme rejimi önerecek ve uymanız gereken hijyen kurallarını açıklayacaktır.

Sizin Yapabilecekleriniz: Çocuğunuza evde bakıyorsanız, doktorun verdiği beslenme rejimine uyun ve hijyen konusunda son derece dikkatli olun: Çocuğunuzun tuvaleti her kullanışından sonra tuvaleti dezenfekte edin, bulaşıklarını ayrı yıkayın, hasta çocuğun havlu ve lifini ayrı tutun. Onunla her temastan sonra ellerinizi dezenfekte edin. Hastalıktan korunmak için, yolculuk gittiğiniz ülkelerde sadece pişmiş ve kabukları soyulmuş gıdalar yiyin. Hepatit A ve B’den korunmak için aşı olabilirsiniz.

Evde Hazırlanan İlaçlar: Her yemekten sonra çocuğunuzun karnına ıslak ve sıcak sargı yerleştirin. İçmesi için bolca papatya çayı verin.

 

Homeopati: Destekleyici olarak günde üç kez beş globuli Carduus marianus D4 ve iki hafta boyunca günde iki kez bir tablet Phosphorus Dı2 iyi gelebilir.

 

Yorumlar

Free Porn Video