Saman Nezlesi (Alerjik Nezle) Nedir? Ne İyi Gelir? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Saman Nezlesi (Alerjik Nezle) Nedir Ne İyi Gelir Belirtileri Ve TedavisiAlerjik nezle (alerjik rinit) kaşıntılı, sulu burun akıntısı, burunda yanma, hapşırma krizleriyle kendini gösterir ve insanı bütün yıl boyunca rahatsız edebilir. Genellikle bunlara akıntılı bir konjunktiva iltihabı (alerjik konjunktivit) de eklenir. Zamanla bu sürekli nezle burun mukozasında hasara yol açar, burun kanatları kalınlaşır ve burundan nefes almak zorlaşır. Alerjik nezlenin tetikleyicileri ev tozu, toz akan dışkısı, tütün dumanı, cilt kepekleri, hayvan tüyleri ya da ev içindeki küf mantarı sporları gibi enhalasyon alerjenleridir.

Her yaştan çocuk ve yetişkin alerjik nezle hastası olabilir. Alerjik nezle yılın belli zamanlarında ortaya çıkıyorsa, buna saman nezlesi (pollinosis) adı verilir. Bu hastalığı çiçek ve tomurcukların polenleri tetikler. Saman nezlesinde de gözler, burun ve boğaz bölgesi etkilenin. Saman nezlesi genellikle çocuk yuvası çağında ya da sonrasında başlar ve zamanla aşağıya, bronşlara doğru iner: Böylece yıllar içinde bronşiyal astım gelişebilir.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Sulu nezle 2) Hapşırma 3) Burun-boğaz bölgesinde kasıntı ve yanma 4) Gözlerin yaşarması

 

Doktora Gitmek Gerekir mi: Çocuğunuz üç haftadan daha uzun süre iyileşme eğilimi göstermeden nezleliyse ya da her ilkbahar ve her yaz başka soğuk algınlığı belirtileri göstermeden nezle oluyorsa, doktora danışın.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Doktor enhalasyon yoluyla alınan ilaçlar verecektir. Bu antihistaminik ilaçlar vücudun alerjik tepki verme mekanizmasını bastırır. Doktorunuz mukoza dokusunun aşırı tepki vermesini engelleyecek damla ya da şuruplar da verebilir. Çocuğunuzda saman nezlesi varsa, bu ilaçları tüm polen sezonu boyunca alması gerekecektir. Doktorunuz cilt ya da kan testleri yaparak, alerjiyi tetikleyen maddeyi bulmaya çalışacaktır.

Testlerle çocuğunuzun belli bir maddeye alerjik tepki verdiği kanıtlandıysa, doktor bu maddeye karşı duyarsızlaştırma terapisi yapılmasını önerebilir, ancak bu tedaviler her zaman başarılı sonuç vermez. Polen alerjisinde tedavi ancak sonbahar ya da kış aylarında yapılabilir. Duyarsızlaştırma tedavisinde iğneyle alerjen maddeden çok düşük miktarlar enjekte edilerek, vücudu bunlara karşı duyarsız hale getirmek için çaba harcanır.

 

Sizin Yapabilecekleriniz: Çocuğunuzun nelere alerjik tepki verdiğini biliyorsanız, onu bu alerjenlerden uzak tutmaya çalışın. Polen alerjisi olan çocukları lütfen çiçek açan çayırlara ve özellikle taze kesilmiş çimenlere yaklaştırmayın. Çocuğunuzun oyun oynamaya çıktığı bir bahçeniz varsa, çimenlerin tohum vermemesi için haftada bir kez çimleri biçin. Saçlara takılan polenlerin çıkması için, her akşam çocuğunuzun saçlarını yıkayın.

Geceleri pencereyi kapalı tutun. Evi sabahın erken saatlerinde havalandırmayın (polenler özellikle sabahları havada uçuşur). Çocuğunuz henüz okula başlamadıysa, polenlerin çok uçuştuğu zamanlarda tatile gidin. Tatil yöresi olarak polenlerin az bulunduğu adaları, Kuzey Denizi sahillerini ve deniz seviyesinden 15oo metre yükseklikteki dağ tepelerini tercih edin.

 

Yorumlar

Free Porn Video