Kulağın Yapısı, Özellikleri, İşlevi, Görevleri Ve Hakkında Bilgi

 

Kulağın Yapısı, Özellikleri, İşlevi, Görevleri Ve Hakkında BilgiKulak işitmeye yarayan duyu organıdır ve dış, orta ve iç kulaktan oluşur. Kulak kepçesi, kulak yolu ve kulak zarı bir huni gibi ses dalgalarını yakalayan dış kulağın parçalarıdır. Ses dalgaları kulak zarını dış kulakla orta kulak arasındaki ince zarı titreştirir ve orta kulakta çekiç, örs ve üzengi tarafından güçlendirilerek, iç kulağa aktardın Bu üç kemik orta kulak boşluğunda bulunur ve eklemlerle birbirine bağlanır. Orta kulak boşluğunun ön kısmına açılan östaki borusu burun boğaz bölgesiyle bağlantıyı sağlayan bir kanaldır.

Bu kanal sayesinde orta ve dış kulak arasında basınç dengesi oluşur. Bu bağlantıdan dolayı, burun boğaz bölgesindeki enfeksiyonlar sıklıkla kulağa yayılır. Orta kulağı iç kulakta bulunan asıl duyu organına, salyangoza bağlayan oval pencere ikinci bir zar dokusudur. Vücudun dengesini sağlamaya yardım eden yarım daire kanallar da iç kulakta bulunur. Salyangoz olarak adlandırılan, esas işitme organımız, içinde işitme sinirleri bulunan, sıvı dolu bir borudur.

Burada oval pencereye taşınan titreşimler (dalgalar) işitme sinirleri tarafından uyaran olarak alınır. Bu uyaranlar beyindeki işitme merkezine aktarılır. İşitme süreci herhangi bir aksamaya uğrarsa, ağır işitme ya da sağırlık ortaya çıkar. Ancak ağır işitmenin nedeni östaki borusunun tıkanması ya da orta kulakta akıntı da olabilir. Zira kulak zarının gerektiği gibi titreşebilmesi için, orta kulak ve dış kulaktaki hava basıncı eşit olmalıdır.

 
 

Yorumlar