Kızıl Hastalığı Nedir? Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Kızıl Hastalığı Nedir Ne İyi Gelir Nasıl Geçer Belirtileri Ve TedavisiKızıl Hastalığı Nedir,Kızıl (skarlatina) bulaşıcı çocuk hastalıklarının en sık görülenleri arasındadır ve cerahatli boğaz iltihabına da neden olan streptokok bakterilerinden kaynaklanır. Yetişkinler de bu hastalığa yakalanabilir. Kızıl, havadan geçen damlacıklar ve enfeksiyonu taşıyan eşyalar yoluyla bulaşır. Sağlıklı insanlar da taşıyıcı işlevi görebilir. Kızıl en çok kış aylarında ve ilkbaharda görülür. İki ila dört gün kadar süren bir kuluçka süresinden sonra çocuğunuzun birden ateşi çıkar (yaklaşık 38,5°C ile 39°C arasında) ve şiddetli boğaz ağrısı çekmeye başlar. Küçük dil ve damak parlak kırmızı bir renk alır, dilin üstünde beyaz pas vardır. İki ila dört gün içinde dildeki pas geçer ve dil ahududu rengini alır.

Ateşin başlamasından sonraki ikinci ya da üçüncü günde hastalığa özgü, kadifeye benzeyen, yaygın bir kızarıklık üstünde daha koyu kırmızı kabarcıklar ortaya çıkar. Kasıklardan ve koltuk altı bölgesinden başlayarak, bu döküntü bütün bedeni sarabilir, sadece ağız bölgesi etkilenmez (ağzın etrafında solgunluk). Bazen döküntü kaşınabilir veya hiç kaşıntı olmayabilir. Tedavi uygulanmazsa, genellikle hastalığın başlamasından bir ila üç hafta sonra el ve ayaklarda cilt büyük parçalar halinde soyulur. Kızıl hastalığına yakalandıktan sonra penisilin tedavisi gören bir çocuk birden fazla kere kızda yakalanabilir, çünkü antibiyotik tedavisine başlamadan önce, vücudu yeniden hastalanmaktan koruyan antikorlar henüz üretilmemiş ya da yetersiz üretilmiştir.

En Sık Görülen Belirtiler:

1) Yaklaşık 39°C ateş

 

2) Boğaz ağrısı, gırtlakta iltihap

3) Dilin üstünde önce beyaz, daha sonra ahududu renkli pas

4) Kasıklardan ve koltuk altlarından başlayarak, ağız bölgesi dışında bütün bedeni saran, kadifemsi döküntü

 

Doktora Gitmek Gerekir mi: Çocuğunuzda kızıl olduğundan şüpheleniyorsanız, kesinlikle doktora gitmelisiniz.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Doktor on gün boyunca kullanmanız gereken, yüksek dozda penisilin ya da benzeri bir antibiyotik verecektir. Doktor ayrıca ateş düşürücü bir ilaç verebilir.

Sizin Yapabilecekleriniz: Artık hastalığı atlatmış gibi görünse bile, çocuğunuzun antibiyotiğini doktorun talimatına tamamen uygun bir şekilde almasına özen gösterin. Penisilin almaya başlamasından sonraki bir iki gün içinde çocuğunuzun hastalığı bulaşıcı olmaktan çıkar, ama çocuk henüz iyileşmiş sayılmaz. Lütfen mümkünse çocuğunuzu en az bir hafta evde tutun. Yatak istirahati şart değildir. Çocuğunuz yutkunmakta zorlanıyorsa, belirtilerin acı verici olduğu ilk birkaç gün boyunca ona katı yiyecek vermeyin.

Çocuğunuza soğuk ya da ılık, hafif şekerli içecekler ya da seviyorsa et suyu verin. Kısa süre içinde çocuğunuz yeniden kızıla yakalandıysa, lütfen sağlıklı insanların da kızıl mikrobu taşıyabileceğini unutmayın. Olası bir bulaşma kaynağını saptamak için, doktorunuz çocuğun temas içinde olduğu kişilerden bir gırtlak sürüntüsü almalıdır. Doktor gırtlak sürüntüsünde streptokok saptadığı kişiye beş günlük bir penisilin tedavisi uygulayacaktır.

Evde Hazırlanan İlaçlar: Çocuğunuzun ateşini düşürmek için baldır sargısı ya da doktorunuzun yazdığı ateş düşürücüteri kullanın.

Komplikasyonlar: Antibiyotik tedavisi görmeyen ya da yetersiz tedavi gören çocuklarda kızılın geçmesinden üç dört hafta sonra yaşam boyu hasar bırakabilecek komplikasyonlar ortaya çıkabilir: Bunlar kalp kasının güçsüzleşmesine ve kan dolaşımı sorunlarına yol açabilecek kalp kası iltihabı; yüksek tansiyon, beyin krizi ve böbreğin küçülmesi tehlikesini beraberinde getiren böbrek iltihabı; ağrı ve sertleşmelere yol açan eklem romatizması olabilir.

 

61 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.