Diş Ağrısı Neden olur & Sebepleri, Tedavi önerileri (ne iyi gelir, nasıl geçer)

Diş Ağrısı Neden olur & Sebepleri, Tedavi önerileri (ne iyi gelir, nasıl geçer)

Diş Ağrısı Neden olur & Sebepleri, Tedavi önerileri (ne iyi gelir, nasıl geçer)Diş Ağrısının Nedenleri

Diş söz konusu olduğunda diş ağrısına neden olabilecek birçok farklı şey vardır. Diş ağrısı herhangi bir zamanda gelebilir. Acı, zaman zaman dayanılmaz olabilir ve acıyı durdurmak için yapabileceğiniz her şeyi yaparsınız. Bir diş ağrısı ilk geldiğinde, çoğumuz acıya neyin sebep olduğunu merak ediyoruz.


Diş ağrılarının başlıca nedenlerinden bazıları çürümeyi, dişte ve boşluklarda bir kırığı içerir. Dişte bir çatlak da bir neden olabilir, ancak çatlakların normalde çıplak göz ve x-ışınlarına görünmeyeceğinden, teşhis edilmesi zor olabilir. Çatlaklar dişinizi, sanki havaya ve sinirlere ve ağzınıza koyduğunuz diğer şeylere maruz bıraktıklarında patlarmış gibi hissedebilirsiniz. Eğer sabitlemezseniz, daha da kötüleşir ve dişlerinizin diş etlerinde kopmasına neden olabilir.

Diş ağrısı tedavi yöntemleri

Pulpa irritasyonu diş ağrılarının başka bir nedenidir ve genellikle diş tedavisinden sonra ortaya çıkar. Doldurma ya da tapanızın ne kadar iyi yapıldığına bakılmaksızın, dişi sabitlemek için kullanılan malzemeler yolun sonunda ağrıya neden olabilir. Yapabileceğin hiçbir şey gerçekten yok, çünkü bazen kronlar bazen çıkıyor ya da dolmaktadır. Bu olursa, diş hekimine geri dönün ve doldurmanın yerini alınız veya taç tekrar takılır.
Açıkta kalan bir kök veya sinir de diş ağrınızın sebebi olabilir. Bu normalde sert fırçalama, diş etlerini bırakma ve kökü ortaya çıkarma nedeniyle olur. Kök ortaya çıkarsa, içtiğiniz hava veya sıvı diş ağrısı tetikleyebilir. Bunun olmasını önlemek için, fırçalarken ve diş etlerinizi fırçalamaya çalışmayınca dikkatli olun, dişlerinizi daha temiz hale getireceğini kuvvetle düşünün.

Diş ağrısı sebepleri

Tütün ürünleri kullanıyorsanız, sık sık diş ağrısından daha sık alabilirsiniz. Tütün çiğnemek diş ağrılarına ve diş ağrısına ortak bir katkıda bulunur, çünkü tütün dişinize uzar. Özellikle uzun bir süre çiğnediyseniz, bunun gerçekleşmesi uzun sürmez. Sigara da diş etlerini de tetikleyebilir. Birçok diş ağrısı olmasına rağmen, ağrıyı durdurmak ve diş ağrılarını önlemek için yapabileceğiniz şeyler vardır.

Evde Diş ağrılarını nasıl önleyebilirim?

Artan bir şekilde yüksek sancılı olarak diş ağrısı yaşıyorsanız mutlaka bir doktora gitmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun dışında kısa süreli başlangıç evrelerinde evde diş ağrılarını hafifletmeye yönelik uygulamalar da bulunabilirsiniz. Evde Diş Ağrısı için ne yapılır? Diyorsanız aşağıda yer alan 3 madde sizi rahatlatmaya yetecektir.

⦁ Her zaman dişlerinizi günlük olarak fırçalayın.
⦁ Diş İpi yardımı ile diş bakımı yapmaya devam edin.
⦁ Ağrının bulunduğu bölgelerde soğuk ve sıcak temasının yanı sıra ezme işlemleri yapmayın.

Yazı Kaynağı : https://www.aktuelbilgiler.com/dis-agrisi/


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.