Sadabat Paktı Neden İmzalandı? Önemi Ve Amacı Hakkında Bilgi

 

Sadabat Paktı Neden İmzalandı ? , Türkiye batıda olduğuSadabat Paktı Neden İmzalandı? Önemi Ve Amacı Hakkında Bilgi, sadabat paktı kime karşı, sadabat paktı önemi, sadabat paktı kpss, balkan paktı, bağdat paktı ,akdeniz paktı, paktı nedir, kellogg briand paktı gibi doğuda da iyi komşuluk ve dostluk ilişkileri kurmaya önem verdi. Atatürk’ün barışçı dış politikası sayesinde doğudaki komşularının güvenini kazanan Türkiye, bu devletlerle bağımsızlığa saygı ve eşitlik ilkelerine dayalı ilişkiler geliştirdi. İtalya’nın Habeşistan’i işgal etmesi ve Orta Doğu’ya doğru yayılmacı bir siyaset izlemesi üzerine de bölge devletleriyle bir araya gelme ihtiyacı duydu. Bunun için de 8 Temmuz 1937’de Iran, Irak ve Afganistan ile birlikte Sadabat Paktını kurdu. Bu antlaşmayla söz konusu devletlerin birbirlerinin iç işlerine karışmayacaklars ve sınırlarına saygılı olacakları hükme bağlandı.


Türkiye, Sadabat Paktı’na öncülük yaparak Atatürk’ün “Sadabat’ta, dostlarımız Afganistan, Irak ve Iran ile imza etmiş olduğumuz dörtlü antlaşma, büyük bir memnuniyetle kayda değer barış eserlerinden biridir” sözünde de belirttiği gibi bölgesinde izlediği barış politikasını kuvvetlendirdi. Ayrıca batı sınırından sonra doğu sınırının da güvenliğini sağlamış oldu.Sadabat Paktı Neden İmzalandı ?

umarım faydalı bir makale olmuştur.  herhangi bir konuda makale yazmamı isteyen varsa yorum kısmında konuyu belirtmesi yeterli olacaktır arkadaşlar. Hayatınızda başarılar dilerim.

 

Tags: Sadabat Paktı Neden İmzalandı ? Önemi Ve Amacı Hakkında Bilgi, sadabat paktı kime karşı, sadabat paktı önemi, sadabat paktı kpss, balkan paktı, bağdat paktı ,akdeniz paktı, paktı nedir, kellogg briand paktı,sadabat paktı kpss, balkan paktı, bağdat paktı ,akdeniz paktı, paktı nedir, kellogg briand paktı.

 

Yorumlar

Free Porn Video