Rüzgar Sörfü Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi

 

Rüzgar Sörfü Nedir Nasıl Yapılır Teknikleri Ve Kuralları Hakkında BilgiRüzgar sörfü hem yüksek hızlı hem de akrobatik bir spordur. Yarışçılar sörf tahtası üzerinde tek bir yelkenle gölde veya denizde yarışırlar. Profesyonel sörfçüler 80 km/s hızlara ulaşırlar ve bu sırada etkileyici hareketler yaparlar: Sıçramalar, spinler ve havada taklalar. Birçok farklı disiplin vardır, bazıları hız ve tekniğe önem verirken diğerleri harekete ve stile önem verir. Rüzgar sörfü 1980’li yıllarda, özellikle de 1984’te Olimpik spor olarak kabul edildikten sonra daha popüler hale geldi. Salon rüzgar sörfü de popüler bir spordur. İlk salon yarışı 1991 yılında Paris’te 75 m’lik bir havuzda 25 fan kullanılarak yapılmıştı. El Farklı ülkelerde farklı yarışlarda oluşan ilk Dünya Kupası organizasyonu 1983’te yapılmıştı. Rüzgar sörfünün modern tasarımı ve patenti ‘ilk olarak 1970’te Jlm Drake ve Hoyle Schweitzer tarafından alındığından beri çok değişmedi.

Yarışçı Profili

Rüzgar sörfü çok fiziksel bir spordur. Olimpik sorfçülerin Olimpik kürekçiler ve Kayakla koşucular kadar fit olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Yarışçılar yelkeni kontrol edecek kadar güçlü omuz ve göğse, manevraları zorlu sularda yapabilecek kadar da güçlü bacaklara sahip olmalıdır. Dayanıklılık zorlu şartlarda uzun süren yarışlar için gereklidir.

Yarışma

Rüzgar sörfü yarışlarının her biri farklı bir özelliğe odaklanır: Hız, hareket, teknik beceri ve stil.

 

Dalga Ve Serbest Stil : Dalga ve serbest stil yarışları yükseklerde geçen akrobatik sınıflardan biridir. Dalga performansında sporcular belirli bir bölgede hareketlerini yaparlar ve ifalarına göre puan alırlar. Serbest stil yarışlarında ise zaman sınırı vardır. Açık bir su alanında sporcular hareketlerini ve sıçrayışlarını yaparlar ve buna göre puan alırlar.

Slalom : Slalom parkurları “8” biçimindeki bir yolu takip eder ve esas olarak rüzgar yönünde yarışmayı içerir. Yarışlar suda veya kıyıda başlayabilir ve bütün yarışçılar beraber yarışır. Parkur açık denizdedir ve dubalarla belirlenmiştir, yarışçılar bu dubaları takip eder. Her mücadele belli sayıda yarıştan (maksimum 15) oluşur; kazanan eleme veya toplam puan yolu ile belirlenir.

Hız Yarışı : İki farklı hız yarışı vardır, ilkinde sporcular 2 saatlik zaman dilimi içinde 500 m’lik bir alanda yarışırlar ve en iyi iki hızlarının ortalaması alınır, diğeri ise rekor yarışıdır. Yelkenciler, bugünkü yelkencilik hız rekoru olan 90 km/s’i geçebilmek için elverişli rüzgarı beklerler.

 

Olimpik Ve Formula : Hem Olimpik hem de formula yarışlarında sporcular takım halinde (maksimum 120 sörfçü) çıkarlar ve şamandıralarla belirlenen alanda yarışırlar. Yarışmada günde 2 veya 3 yarış yapılır ve her biri 60 dakika sürer. Yarışlar pupa ve orsa bölümlerinden de oluşur veya yamuk şeklinde parkurlar da oluşturulur. Olimpik yarışlarda sporcular tek tasarım sörfler kullanırken formula yarışlarında tahta boyu ve yelken şekli değişebilir ama formula lisanslı tahtalar kullanılmalıdır.

Ekipman (Malzeme)

Rüzgar sörfleri farklı boyut ve şekillerde olur. Rüzgar sörfü antrenman çeşidi, ne tür bir rüzgar sörfüne ihtiyaç duyulacağını belirtir. Bazı sporcular özellikle soğuk havalarda yarı ıslak giysi giyerken, can yeleği kullanmak mecburidir; kask tavsiye edilir ama zorunlu değildir.

Sörf Tahtaları : Tahta boyutları hacmen litre ile ölçülür. Yeni başlayanların tahtası 150-250 litre iken daha profesyoneller -mesela serbest stil için, daha zor kontrol edilen ama daha hızlı manevra yapabilen 80-110 litrelik tahtalar kullanırlar. Profesyonel tahtalar kırılgan olur, polyester köpük ve güçlendirilmiş karbon fiberden yapılırlar.

Yelkenler : Yelkenin boyu ve şekli, performansı doğrudan etkiler. Daha büyük yelkenler daha fazla rüzgar alır, bu yüzden az rüzgarlı havalarda en iyisidir, küçük yelkenler ise daha rüzgarlı havalarda tercih edilir.

Yarış Kuralları

Yarış kuralları, özellikle kimin kime karşı yol hakkı olduğu konusunda çok katıdır. Rüzgar sörfçüleri aynı parkurda aynı dönüş içindeyken, rüzgarla gidenin, rüzgara karşı gidene göre yol avantajı vardır. Rakip dönüş yaparken, iskele tarafında yer alan sörfçü (rüzgar soldan gelirken) sancak tarafındaki sörfçüye (rüzgar sağdan gelirken) yol vermek zorundadır. Kısacası dönüş yapanların yolu, dönüş yapmayanlar tarafından açılmalıdır. Yarış içinde bir dubayı içeriden alan sörfçünün, dışarıdan alana karşı geçiş üstünlüğü vardır. Hareket yarışlarında kıyıya gelenler kıyıdan ayrılanlara yol vermek zorundadır. Dalga yarışlarında aynı dalgayı paylaşan sörfçülerden yüzü tamamen kıyıya dönük olanın geçiş üstünlüğü vardır.

Puanlama : Slalom ve yarışmalarda puanlar daha önceden belirtilen sayıdaki eleme yarışında alınan derecelerle verilir. Hareket yarışmasında ise hakem jürisi yapılan hareketlerin stili ve ifasına göre değerlendirir ve puan verir. Her bir yarışı kazanan 0.7 puan alırken, ikinci olan 2 puan alır ve böyle devam eder; sonunda en az puana sahip olan taraf kazanır. Hız yarışında sporcuların en iyi iki hızının ortalaması alınır, iki hızın ortalaması en iyi olan kazanır.

Hava Akrobasisi

Serbest stil ve dalga performansları, kalabalığın her zaman büyük ilgisini çekmiştir. Yetenekli sörfçüler harika hareketleri ve kombinasyonları büyük bir rahatlık ve letafetle yaparlar. Dalga üzerinden harika sıçrayışlar yapan sörfçüler iniş anına da spinler ve dönüşler sığdırırlar. 3 veya 5 hakemden oluşan jüri ise hareketlerin stili, değişkenliği ve performansın kalitesine göre puan verir.

Geriye Takla : temel takla vardır: İleri, geri ve iterek. Bunlardan geriye takla büyük farkla en zor olanıdır: Burnu öne vererek sıçrama zorken, bir de ilk olarak burun üzerine iniş yapmak ha da zordur. Hız, zamanlama ve doğru beden ve tahta pozisyonu çok önemlidir. niye takla profesyoneller tarafından yapıldığında yumuşak ve zahmetsiz görünür ve yüksek puan kazandırır.

Yelken Teknikleri

Rüzgar sörfünde, rüzgar yelkeni doldurur ve bu tahtanın su üstüne çıkarak orada kaymaya başlamasını sağlar. Rüzgar ne kadar güçlü olursa tahta o kadar hızlı hareket eder, En önemli tekniklerin başında yelkenin açısını değiştirerek alınan rüzgarı azaltıp çoğaltmak ve buna bağlı olarak da tahtanın hızını kontrol etmeyi sağlayan “sheeting” denilen teknik gelir. “Sheeting in” yelkeni bedene doğru yaklaştırıp daha fazla rüzgar aldığından hızı arttırır, “sheeting out” yelkeni bedenden uzaklaştırarak yelkenin rüzgar alımını azaltır ve hızı düşürür. Bir diğer teknik ise sadece belli disiplinlerde izin verilen “bombalama” tekniğidir, bu teknik durgun havalarda yelkeni bedene yaklaştırıp uzaklaştırarak rüzgar yaratma ve hızı arttırma amaçlıdır.

Tramola

Tramola her sörfçü için en temel beceridir ve rüzgar üstüne gitmekte kullanılan en hızlı yoldur. Tramola tahtanın burnunu 180 derece rüzgara doğru çevirmeyi içerir. Bunu yapmak için, sporcu ana direğin önünden diğer tarafa geçer, yelkeni tekrar düzeltir ve ön ayak yardımı ile yönü ayarlar. Daha hızlı ama daha zor tramolalar profesyoneller tarafından uygulanır. Mesela helikopter tramola, tahta dönerken hızlı bir şekilde yelkeni döndürmeyi içerir. Burun tramola ise burunu suya daldırırken kuyruğu çevirmeyi içerir.

Kavança

Jibing en hızlı dönüş manevrasıdır ve rüzgar altı durumlarda uygulanır, Ana direk dikken, burun veya kuyruk “sheeting in” ile 180 derece döndürülür ve arka ayak kullanılır. Yine profesyonellerin kullandığı daha zor dönüşler vardır. Mesela “carving jib” tahtanın suyu keserek kenar kısmı üzerinde 180 derece dönmesidir. Dalga sörfçüleri dönüşlere kattıkları ekstra hareketlerle puan kazanırlar.

İleri Seviye Manevralar

Genelde serbest stil ve dalga sörfçülerinin kullandığı çok çeşitli manevralar. vardır. Çoğu manevranın garip isimleri vardır: “Volkan”, “flaka” ve “spock.” Volkan yön değiştirmenin en direk yoludur. Bu manevra tahtanın ufak bir dalga yardımı ile havalandırılmasını ve daha sonra yön değiştirmeyi içerir. Flaka ise havada 360 derece yapılan bir dönüştür, yine dalga veya rüzgar kullanılır. Spock ise yine havalanmayı içerir ama burun üzerine düşerek yelkeni çevirme manevrasıdır. Bu, genelde izleyicilerin hoşuna giden bir görüntü oluşturur. Profesyoneller aynı zamanda bu hareketlerin değişik ve daha zor çeşitlerini uygularlar.

 

Yorumlar

Free Porn Video