Rugby (Ragbi) Nedir? Nasıl Oynanır? Teknikleri Ve Kuralları Nelerdir?

 

Rugby (Ragbi) Nedir Nasıl Oynanır Teknikleri Ve Kuralları Nelerdir“Centilmenler tarafından oynanan holigan oyunu” olarak bilinen rugby birliği topla oynanan oyunlar arasında fiziksel olarak en sert olanı, en katı kurallarla oynananıdır. On beşer oyuncudan oluşan iki takım arasında, top kazanma mücadelesi ile topu rakibin geçiş çizgisinden geçirme mücadelesinden oluşmaktadır. Kırk dakikalık iki yarının ardından daha çok gol girişimini sonuca ulaştıran, yani topu rakip takımın gol bölgesine değdiren, ek sayı vuruşunda başarılı olan, penaltı atışlarını sayıya çeviren ya da topu kale direklerinin arasından geçirecek şutu atan takım karşılaşmayı kazanır. Oyunun hızı ve aşırı fizik gücüne dayanıyor oluşu oyunu izlenmesi zevkli bir hale getirmektedir. Rugby birliği rugbynin en popüler organizasyonudur. Diğer organizasyon, rugby ligi olarak bilinir .

Spor yüzü aşkın ülkede oynanmaktadır. İngiltere, İrlanda, Fransa, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika’da oldukça popülerdir. El İlk Rugby Dünya Kupası 1987’de Yeni Zelanda ve Avustralya ortaklığında düzenlenmiştir ve rugbynin en meşhur takımı olan Yeni Zelanda Ali Blacks takımı tarafından kazanılmıştır. Kadınlar Rugby Futbol Birliği 1983’te İngiltere’de kurulmuştur. İlk resmi kadınlar Rugby Dünya Kupası 1998’de düzenlenmiştir.

Oyuncu Profili

Rugby birliği kavga seviyesinde vücut temasının olduğu ve aşırı derecede güçlü, kondisyonu yerinde ve sağlam oyuncuların yapabileceği bir spordur. Genelde iki metrenin üzerinde boy ve 110 kilonun üstünde ağırlığa sahip olan hücum oyuncuları arasındaki mücadele özellikle daha serttir. Bu oyuncuların bedenlerinin üst kısımları oldukça yapılı hızlı koşmalarını sağlayan bacak kasları ise çok güçlüdür. Savunma oyuncuları nispeten daha kısa ve zayıftır, ama daha çeviktir. Pas veren, çabuk hareket eden ve yüksek hızlardaki rakiplerini yere indiren savunma oyuncuları için topu yakalayabilme becerisi ve denge önemlidir. Bunun yanında belli hızlardaki topları yakalayabilme veya vurabilmeleri için koordinasyon becerisine sahip olmaları ve sakin olmaları gerekir.

 

Rugby Sahası

Rugby birliği dikdörtgen bir sahada oynanmaktadır. Profesyonel rugbyde sahanın bir geçiş çizgisinden diğerine uzunluğu yüz metredir fakat sahanın genişliği ve geçiş çizgisi ile oyun dışı alan arasındaki mesafe değişebilmektedir. Her takım geçiş çizgisi, oyun dışı alan çizgisi ve taçıçizgisinin beklediği gol bölgesini korumaya çalışmaktadır. İki geçiş çizgisi arasında belirli aralıklarla çizilmiş kesikli ve sürekli beyaz çizgiler vardır. Bu çizgiler sahaya bölgelere ayırır ve yeniden başlama vuruşunun yapılacağı yeri ve oyuncuların kendilerini nereye konumlandıracağını belirler.

Takım Birimleri

Bir rugby takımı sekiz hücum yedi savunma oyuncusundan oluşur. Hücum oyuncularının en önünde dayanıklı ön alan oyuncuları vardır, bunların ikisi destek biri kancacı olarak bilinir. Hemen arkalarında ikinci sıra oyuncuları bulunur. Bir sıra arkada sert ama hareketli üç kişilik bir blok bulunur, bunların iki tanesi yan hücumcu bir tanesi de sekiz numara olarak bilinir. Savunma oyuncularında oyun kurucu ise topu izler ve topun savunma ile hücum arasında gidiş gelişini kontrol eder. On numara ise takımın esas oyun kurucusu ve temel öğesidir. Yapılacak hareketleri belirler ve genelde vuruşları da o yapar. İç merkez ve dış merkez adlı oyuncular savunmanın kalbidir, hücum sırasında ise rakibin savunması içinde gedik ararlar. Sol kanat ve sağ kanat oyuncuları ise takımın en hızlı oyuncularıdır ve genelde rakip geçiş çizgisine doğru koşarlar ama ayni zamanda savunmanın da son haltı bu oyunculardır.

1

 

1

1

 

Yorumlar

Free Porn Video