Romatoid Artrit Nedir? Ağrıları Nasıl Geçer? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Romatoid Artrit Nedir Ağrıları Nasıl Geçer Belirtileri Ve TedavisiRomatoid artritle (kronik poliartritis, iltihaplı romatizma), ateşli romatizmanın hiçbir ilgisi yoktur. Romatoid artrit eklemlerin iç yüzlerini etkileyen ve özellikle diz, parmak ve ayak eklemlerinde görülen, kronik bir eklem iltihabıdır. Bu hastalığa yatkınlık kalıtımsaldır. Romatoid artrit daha çocuk yaşlarda başlar ve ağırlıklı olarak kızlarda çıkar. Eklemler ağrılı bir şekilde şişer ve sıcaktır. Sabahları ağrı, bir veya daha fazla eklemde sertlik hissi tipik belirtilerdir. Çocuk ağrılı eklemleri fazla oynatmamaya çalıştığı ve onlara yüklenmediği için, kaslar zayıflar. Kronik iltihaplanma sonucu zamanla eklem deformasyona uğrar ve sertleşir. Hastalığın nedenleri tam olarak bilinmemekle beraber, bedenin kendine karşı antikor ürettiği bir bağışıklık sistemi hastalığı olduğu düşünülmektedir.

Doktora Gitmek Gerekir mi: Kronik (üç aydan fazla süren) eklem iltihabı olan her çocuk sürekli doktor tedavisi görmelidir.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Şişmiş ve sıcak eklemler 2) Ağrılar 3) Sabahları sertlik 4) Düzenli hasta jimnastiği ve masajla eklemlerin sertleşmesi

 

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Bu hastalık için özel bir tedavi henüz geliştirilemedi. Eklemlerin sertleşmesini önlemek için doktor, masajlar, hareket alıştırmaları, hasta jimnastiği, iltihabı giderici ilaçlar ve geceleri çocuğa takılması gereken özel ortopedik kalıplar verecektir. Kortizon ancak çok vahim durumlarda kullanılır.

Sizin Yapabilecekleriniz: Rutubetli mekânlarda uyumasın; bunu tatilinizi planlarken de göz önüne alın. Kuru sıcak ona iyi gelecektir. Soğuk ter hastalığı kötüye götürün Çocuğunuzun sıcak, hava geçiren, kesinlikle sentetik olmayan kıyafetler giymesine özen gösterin. Çocuğunuz düzenli olarak hasta jimnastiğinde öğrendiği alıştırmaları yapmalıdır.

 

Yorumlar

Free Porn Video